چرا خواستگار ندارم

دختري هستم كه به درس خواندن بسيار علاقه مند بودم و اين علاقه مرا به درس و دانشگاه كشاند، اما تاكنون كه 25 سال دارم هيچ خواستگاري نداشتم و حالا كه سرشار از احساسات پاك هستم و نياز به يك همدم دارم كه خلأ هاي روحي ام را پر كند اين موقعيت برايم پيش نمي آيد. گاهي با ديدن دختران فاميل كه از من كوچكترند و ازدواج به موقع كردند و داراي بچه هم هستند، آنقدر از خودم ناراحت مي شوم كه با خودم مي گويم كه با داشتن همه امتيازهايي كه نسبت به آنها دارم، چرا من نبايد مانند آنها به موقع ازدواج کنم و دارای همسر باشم. در اينكه تحصيلات باعث باز شدن فكر انسان مي شود و او را از تاريكي به روشنايي مي برد شكي نيست، اما نمي دانم چرا دختري كه تحصيلات بالا دارد بايد محكوم به تنهايي باشد. با وجود همه اميد هايي كه به خدا دارم گاهي تنهايي بر سرم سايه مي افكند و فكر مي كنم كه تا لحظه مرگ بايد تنها باشم. شايد مواردي را كه من به عنوان يك دختر بيان كردم در پسري هم وجود داشته باشد، اما چرا بايد اينگونه باشد؛ دختران و پسراني كه دوست دارند به عنوان همسر كنار هم باشند و باعث آرامش روحي هم شوند، مانند تشنه اي هستند كه آبي را به لبهايش برسانند و از او دريغ كنند؟ انسان هرچند پدر و مادر و خواهر و برادر و دوست مهربان و دلسوز داشته باشد اما هرگز جاي همسری مهربان و خداجو را نمي گيرد! باوجود همه اين مسايل به دليل نداشتن رابطه با پسري (به جز در مسايل درسي) اگرروزي برايم خواستگار آمد نمي دانم چطور برخورد كنم. خواهش مي كنم به خاطر خدا هم شده مرا مفصل راهنمايي كنيد (خواهش ميكنم از بيان پاسخي تكراري بپرهيزيد چرا كه من تمام سايت شما را هميشه مطالعه مي كنم). همين كه بدانم بعد از خدا كسي هست كه به احساساتم اهميت مي دهد بسيارخوشحال مي شوم. با تشکر فراوان.

دانشجوي ارجمند از اينكه به ما اعتماد كرده و « پرسمان» را به عنوان منبع پاسخگويي به سؤالات خود برگزيديد، سپاسگزاريم.
نامه تان را با دقت خواندم. خرسندم كه درد دل خودتان را براي ما نوشته ايد. برون ريزي مسايل و مشورت گرفتن از ديگران و اهل خبره و كارشناسان اگر هيچ تأثير و نتيجه اي نداشته باشد حداقل مي تواند موجب تخليه هيجانات باشد كه روانشناسان آن را مفيد و سودبخش مي دانند.
در قسمتي از نامه تان گفته ايد «خواهش مي كنم از بيان پاسخي تكراري بپرهيزيد چرا كه من تمام سايت شما را هميشه مطالعه مي كنم»؛ اكنون اجازه بدهيد از شما بپرسم چقدر از مطالب و راهكارهايي كه در سايت پرسمان به آنها به عنوان موانع ازدواج و نداشتن خواستگار توضيح داده شده است را عمل كرده ايد. بگذاريد مثالي برايتان بزنم: فرض كنيد كسي سرما بخورد، به پزشك مراجعه كند اما نسخه دكتر را گوشه جيبش بگذارد. آيا خوب مي شود؟ مطمئنا نه!!!
خواهر گرامي شما علم و آگاهي در مورد علل نداشتن خواستگار را با مطالعه مقاله ها و پرسش و پاسخهاي موجود در سايت پيدا كرده ايد ، اما راهكارها را به كار نگرفته ايد! درست مثل همان نسخه!
پس بايد دست بكار شويد. از همين الان تصميم بگيريد و مطالب زير را ( هر چند به نظرتان تكراري بيايد) با دقت بخوانيد و سعي كنيد آنها را در زندگيتان بكار بگيريد.
قبل از پرداختن به موضوع اصلي شما يعني دلايل خواستگار نداشتن تذكر چند نكته ضروري است.
خواهر گرامي؛ دغدغه شما براي ازدواج در سنين جواني، امري طبيعي است؛ زيرا ازدواج يكي از مسائل اساسي زندگي است كه در دوره جواني اتفاق مي‏افتد اما اهميت اين مسئله نبايد موجب نگراني شديد شده و زندگي شما را مختل سازد. نگران اين كه چرا تا به حال موفق به ازدواج نشده ايد ،نباشيد چرا كه:
1. نداشتن خواستگار يكي از مشكلات رايج در ميان دختران امروزي است. اين مشكل بسيار فراگير شده و اختصاصي به شما ندارد. با توجه به شرايط موجود، نداشتن حتى يك خواستگار چيز بعيدي به نظر نمي‌رسد، چرا كه همه ما در پيرامون خود شاهد دخترهاي بسيار شايسته‌اي هستيم كه به هر دليلي حتى يك خواستگار نداشته‌اند.
2. امروزه سن ازدواج در جامعه ما بالا رفته است و طبيعتاً دخترها هم ديرتر ازدواج مي كنند. الآن مثل قديم نيست كه دختري كه مثلاً به سن 20 سالگي رسيده ديگر اميدي به ازدواج و يافتن همسر نداشته باشد. در حال حاضر ميانگين سن ازدواج در دختران حدود 24 سال است كه شما فاصله چنداني با ميانگين نداريد. گذشته ازآن در حال حاضر امتيازات فراواني از جمله تحصيلات دانشگاهي، اعتقاد ديني سالم و ... داريد كه بسياري از دختران ندارند.
3. شايد در سنين پايين تر موقعيت هاي بهتري براي ازدواج فراهم شود اما خداوند بهتر مي داند صلاح هر فردي در ازدواج در چه سني است. بى‏ترديد خداوندى كه شما را آفريده ، كفو و همسر مناسب و متناسب با شما را نيز در نظر گرفته است و به موقع او را روانه‏ منزل شما خواهد كرد ،به گونه اي كه هيچ چيزى نخواهد توانست مانع ايجاد پيوند و ازدواج شما شود.
و اما نداشتن خواستگار و علل آن:
متاسفانه در جامعه ما قانون نانوشته اي در ميان مردم باب شده كه خوبي دختر را مي توان از تعداد خواستگارانش فهميد. يعني هر دختري كه تعداد خواستگارانش زياد باشد معلوم مي شود كه دختر خوبيست و اصل و نسب دار است اما اگر دختري در زمان متعارف جامعه ازدواج نكند يا خواستگار زيادي نداشته باشد اين طور تعبير مي شود كه حتماً مشكلي دارد كه كسي سراغش نمي رود!
آن وقت است كه دختران و خانواده هايشان روز به روز نا اميدتر، نگران تر و دستپاچه تر مي شوند و اعتماد به نفس خود را در زمينه ازدواج از دست مي دهند.
معمولاً افراد در مقابل اين مساله (نداشتن خواستگار) به دو نحو برخورد مي كنند. برخي با آن كنار آمده و منتظر فراهم شدن شرايط خوب مي شوند ولي برخي ديگر مدام در تلاشند تا از طرق مختلفي چون برقراري آشنايي هاي نادرست، دعانويسي و... خود را از اين مهلكه نجات دهند.
اما به واقع علت اصلي نداشتن خواستگار چيست؟ به طور كلي علل و عوامل نداشتن خواستگار را مي توان در دو دسته تقسيم كرد:
۱) عوامل فردي: عللي كه خود فرد باعث ايجاد آنها شده است.
۲) عوامل بيروني: عللي كه عامل ايجاد آن ها خود فرد نبوده است.

طبيعي است كه اگر مانعي بر سر راه شما وجود دارد ابتدا بايد سعي كنيد آن را برطرف نماييد. ( از آنجا كه ما در مورد بسياري از مسايل زندگي شما اطلاعي نداريم مطالب زير را بيان مي كنيم و اين خود شما هستيد كه بايد با دقت در اين مطالب و بررسي وضعيت خود پاسخ مناسب را بيابيد).
۱) عوامل فردي
- گاهي دختر دچار خطا يا انحراف اجتماعي، اخلاقي و... شده و يا يك صفت اخلاقي ناپسند دارد كه تمام اهل محل آن را مي دانند. اين امر از سويي باعث سلب اعتماد مردم محل و از سوي ديگر باعث مردود شدن وي در تحقيقات محلي افراد غريبه مي شود. به همين دليل كسي به خواستگاري ايشان نمي رود كه البته بايد تا حدودي در اين رابطه به مردم حق داد. تنها راه رهايي از اين مشكل توبه حقيقي دختر به درگاه خداوند و كمك خواستن از او براي تغيير و اصلاح است. اگر فرد واقعاً توبه كرده و درستكار شود، مردم با ديدن رفتار تغيير يافته اش، به مرور زمان دوباره به وي اعتماد مي كنند.
- گاه برخي از دختر خانم ها به علل مختلفي چون خجالتي بودن، كمرويي، درونگرايي و... از حاضر شدن در جمع هاي خانوادگي يا دوستان سر باز مي زنند و به قولي انزواجو مي شوند. در اين حالت نيز اولاً به دليل اين مشكل شخصيتي شان و ثانياً به خاطر ديده نشدن توسط واسطه ها دچار تاخير در ازدواج مي شوند. راه چاره اين مشكل، توسعه روابط اجتماعي دختر و خانواده او است. در چنين مواردي پيشنهاد مي گردد چنين دختراني با حفظ عفت و رعايت ضوابط اخلاقي و شرعي در مجامع و محافل زنانه نظير روضه هاي خانگي، مراسم هيأت هاي مذهبي و ... حضور يابند تا زمينه آشنايي مادران نيازمند عروس و يا واسطه ها با چنين دختري مهيّا گردد.
همچنين شركت در جمع هاي جديد به شما فرصت ديده شدن مي دهد و در محيط هاي جديد مي توانيد عقايد خود، شخصيت و ظرفيت اداره يك زندگي را به ديگران نشان دهيد.
به عبارتي، پختگي شما تا زماني كه پشت پرده باشد، كسي را به سوي شما جلب نمي كند. شما بايد در محيط هاي اجتماعي سالم رفت و آمد داشته باشيد و قابليت هاي خود را نشان دهيد. حتما منظورمان را از قابليت متوجه مي شويد. يعني آن چه كه احترام ديگران را نسبت به شما برمي انگيزد و نشان مي دهد شما يك سر و گردن از ديگر دختران بالاتريد و آمادگي يك زندگي واقعي را داريد.
- مشكل ديگر برخي از دختران ايراد گرفتن هاي زياد از خواستگاران است. البته هيچ دختري در خودآگاهش خود را يك آدم سخت گير نمي داند. پاي صحبت بيشتر اين دخترها كه بنشينيد مي شنويد: «مگر من چه توقعي دارم؟ من كه خانه و ويلا و مهريه و شيربها نخواستم. همين قدر كه پسري مرد زندگي باشد براي من كافي است»
اما خيلي از همين دختران پاي انتخاب كه مي رسد، دچار وسواس هاي بيهوده مي شوند: «نكند تك پسر بودنش باعث لوس شدن او شده باشد؟ نكند پرجمعيت بودن خانواده او بعدها برايم مشكل تراشي كند؟ اين خواستگار را نمي پسندم چون چاق است... اين يكي پدرش را از دست داده و بايد سرپرست خانواده خودش هم باشد ... مگر مي شود با پسري كه دانشجو است ازدواج كرد؟ و...» همين وسواس هايي كه به نظر خيلي از خانواده ها منطقي به نظر مي رسد، باعث بالا رفتن سن دخترها و در نهايت نبود خواستگار مي شود.
2) عوامل بيروني
- اما همه انتقادها به دختر خانم ها مربوط نمي شود. خيلي وقت ها اين پسران و خانواده آنها هستند كه اين مشكلات را دامن مي زنند. مثلا با عرض تاسف يكي از مهمترين ملاك هاي انتخاب همسر در اين روزها چه از سوي پسر و چه از سوي خانواده او داشتن زيبايي بسيار دختر است. يك دختر همه چيز تمام دختري است كه زيبا، خوش ظاهر، مقيد باشد و خانواده داري او با تمكن مالي خانواده تعبير مي شود. همين امر باعث شده كه دختراني كه از زيبايي كمتري برخوردارند يا متمكن نيستند با مشكل عدم خواستگار مواجه باشند.
- گاهي مشاهده مي شود كه برخي از دخترها به دليل وجود نقص عضو يا مشكل جسمي با اين مشكل درگير مي شوند كه يقيناً اين امر نوعي آزمايش از جانب خداوند براي محك فرد مي باشد. البته افراد اين دو دسته مي توانند با گسترش استعدادها و توانمندي هاي خود در زمينه هاي متفاوت علمي، هنري و... نواقص خود را جبران و توانمندي هايشان را به رخ ديگران بكشانند.
- مشكل ديگر برخي از دخترهاي جوان بزهكاري و شرايط نامساعد اخلاقي پدر، مادر، برادر و ديگر افراد خانواده شان است. والدين بايد بدانند كه اشتباه هر يك از اعضا و بدنامي خانواده ابتدا به پاي جوانان در شرف ازدواج آن خانواده به خصوص دخترهايشان نوشته مي شود. به همين دليل بايد تمام سعي خود را براي اجتناب خود و اعضاي خانواده از مشكلات اجتماعي و اخلاقي بكنند.
- نداشتن هم كفو و همتا معضل ديگر برخي از دختران است. مثلاً دختري تحصيل كرده كه در محيطي كوچك و روستايي زندگي مي كند و همتايي برايش وجود ندارد. در چنين مواردي يكي از راهكارها هجرت و نقل مكان كل خانواده به محله و يا شهر بزرگتر و يا ميهمان شدن خود دختر( در صورت نبودن مانع و با رعايت ضوابط اخلاقي و شرعي) در منزل يكي از محارم در شهري بزرگتر است.
- گاه ديده مي شود كه خانواده اي محترم در محله اي بدنام و يا معروف به فساد زندگي مي كنند. يقيناً دختر اين خانواده با مشكل نبود خواستگار مواجه مي شود. زيرا هر كسي كه قصد ازدواج با وي را داشته باشد ابتدا وارد محله مي شود تا از همسايه ها تحقيق كند و اگر ببيند كه محل سكونت دختر در محله اي بدنام مي باشد گمان مي كند كه خانواده يا خود دختر نيز مشكل دارند. راهكار مقابله با اين مشكل ترك محل است. هجرت حركتي مقدسي است كه شايد يكي از مصاديقش همين جا باشد.
- فرهنگ هاي اشتباه و كوته نظرانه، عامل بيروني ديگري است در ايجاد نبود خواستگار براي برخي از دختران. فرهنگ هايي چون «دختر كوچك ازدواج كرده و دختر بزرگتر مانده. حتماً ايراد و اشكالي دارد كه كسي دختر اول را نگرفته است.»، «سطح مالي پايين خانواده دختر و عدم تامين جهيزيه از طرف آنها» و... همه و همه فرهنگ هاي غلطي هستند كه متاسفانه مثل قارچ هاي سمي در جامعه ما رشد يافته اند و كسي به بيهودگي شان نمي انديشد.
حال چه كنيم؟ در شرايط كنوني چه كار بايد كرد؟ دختر خانمي كه خواستگار ندارد چگونه مي تواند اين آرامش فكري را داشته باشد؟ آيا مي توان جايگزيني براي نيازهاي ارضاء نشده معرفي كرد؟ آيا مي توان اين نيازها را مهار كرد؟

انشاءالله توجه و عمل به نكات زير بسياري از مشكلات شما را حل خواهد كرد :
1. شما تنها فردى نيستيد كه با اين مساله مواجه هستيد؛ لذا آن را به عنوان يك مساله ببينيد نه يك معضل و مشكل لاينحل.
2. زود ازدواج ‏كردن نشانه موفقيت در امر ازدواج و تأمين خوشبختى و سعادت هميشگى نيست. با كمى دقت و تفحص در بين همسايگان، فاميل و ديگران، مشاهده مي كنيد كه فرآيند خواستگارى و ازدواج، معمولاً يك فرآيند طولانى مدت و نيازمند زمان و دقت كافى است. چه بسا همين تأخير، شناخت و آگاهى‏تان را از موضوعات و معيارهاى ازدواج بيشتر و عميق‏تر كند و موفقيت در اين امر مهم و حياتى را چندين برابر كند كه در نتيجه به صلاح شما خواهد بود.
3. ازدواج همه زندگي نيست ، بلكه تنها يك بعد از ابعاد زندگي است . پس تا زماني كه شرايط ازدواج برايتان فراهم نشده، از فرصت استفاده كنيد و در ساير ابعاد مثل تحصيل در مقاطع بالاتر و ... بكوشيد.
4. از منفي بافي و افكار منفي بايد اجتناب شود. اگر مي خواهيد سالم بمانيد و جواني خود را حفظ كنيد ناراحتي و افكار مزاحم را از خود دور كنيد و بدانيد كه آنچه باعث ناراحتي و مشكل مي شود افكار منفي و نوع ديد ما به دنيا و وقايع است. در بسياري موارد ما از يك حادثه طبيعي، برداشتي داريم كه كاملا متفاوت با واقعيت آن است. سعي كنيد بدبيني را كنار بگذاريد و به دنيا با عينك خوشبيني نگاه كنيد اجازه ندهيد افكار منفي بر شما پيروز شود، آرامش را در زندگي به خودتان هديه دهيد.
5. طرز برخورد با خانواده و دوستان : رفتار مناسب ، با ادب و احترام و به دور از شوخي زياد و جلف بودن مي تواند براي يك خانم مناسب باشد و نظر يك آقا را جلب كند. طرز برخورد در جامعه نيز در اين باره موثر است، بعضي خانم ها ممكن است فكر كنند، برخورد مناسب در مواجهه با يك آقاي نامحرم، اخم كردن و بدخلقي است ولي اين درست نيست، ما نبايد با رفتار محرك، ديگران را تحريك كنيم، ولي اخم كردن و بدخلقي هم مناسب نيست.
6. كم كردن توقعات: يكي از موانع مهم پيش روي ازدواج جوانان توقعات بالا مي باشد كه با كم كردن اين توقعات و بيان اين مساله در موقعيت هاي مناسب مي توانند زمينه ازدواج را ايجاد كنند. همچنين يكي از مواردي كه مي تواند مانع ازدواج باشد و آقا را از اقدام به خواستگاري منصرف سازد موقعيت اقتصادي خوب خانواده خانم است يعني آقا اين جرات را ندارد كه اقدام به ازدواج كند، كه بيان كردن اين مساله در جمع دوستان و بستگان كه انتظارات من براي ازدواج بالا نيست مي تواند راه حل مناسبي براي آن باشد.
7. افزايش مهارتها: تلاش بيشتر و روزافزون براي شكوفايي استعدادها و توانايي‌هاي خود و يادگيري فنون و هنرهاي مختلف و پر كردن اوقات فراغت داشته باشيد. دختراني كه شايستگي هاي لازم در زمينه هاي اخلاقي، اجتماعي، مهارت هاي زندگي و امتيازات ويژه ديگر در جامعه كسب مي كنند، نسبت به ديگر دختران خواهان بيشتري دارند.
8. نيكو كردن اخلاق حسنه و خوش برخورد بودن: در محيط اطراف به خصوص در خانه سعي كنيد با كمال متانت و گذشت و فداكاري رفتار كنيد.
9. صبور و بردبار بودن: چرا كه صبر و شكيبايي كليد معنويات و گشايش‌هاي نعمت‌ها و الطاف الهي است.
10. توجّه به ضعف‌ها و خصلت‌هاي ناپسند خود و رفع آنها: چه بسا به دليل وجود يك صفت بد يا يك رذيله اخلاقي و رفتاري در ما، خداوند نعمتي و يا لطفي را از ما دور كند.
11. توجه نكردن به حرف و حديث هاي مردم و برخورد كردن با آنها به صورت سعه صدر و گذشت از آنها با كمال بزرگواري.
12. حضور در جمع ها با شركت كردن در مجالس مذهبي- فرهنگي- هنري و ... و نشان دادن توانمندي هاي و كمالات روحي و اخلاقي خود.
13. توجه به اين مطلب كه دنيا به آخر نرسيده و اساساً هدف اصلي و نهايي زندگي كه ازدواج كردن نيست. با ازدواج نكردن نيز مي توان به آن اهداف متعالي دست يافت.
14. براي تعجيل در ازدواج به حضرات ائمه اطهار عليهم السلام بويژه امام جواد عليه السلام متوسل شويد.
15. آيه «رَبّنا هَبْ لَنا مِنْ أَزْواجِنا وَ ذُرِّياتِنا قُرّةَ أَعْينٍ وَ اجْعَلْنا لِلْمُتّقينَ إِمامًا»(سوره فرقان آيه 74) را زياد بخوانيد.
16. در مهماني هاي خانوادگي و مراسم گوناگون در ميان سخنان خود به صورت غير مستقيم نسبت به ازدواج با جوان پاك و متديني ابراز علاقه كنيد.
17. يك احتمال را هم نبايد نديده گرفت و آن اينكه شايد خواستگاراني براي شما آمده يا مي آيد اما چون در حال تحصيل هستيد والدينتان چيزي در مورد آنها به شما نمي گويند و يا اينكه آنها داراي معيارهاي لازم نيستند لذا والدينتان ترجيح مي دهند صحبتي در مورد آنها نكنند تا شما با فكري آسوده به تحصيلتان بپردازيد. لذا بدون خجالت با والدينتان در اين مورد صحبت كنيد و تمايلتان به ازدواج را به اطلاع آنها برسانيد. اگر صحبت رودررو با آنها برايتان سخت است با شخص ديگري از خانواده يا بستگان كه راحت تريد صحبت كنيد تا نظر شما را به اطلاع والدينتان برساند.

و حرف آخر اين كه:
توجه به امتحانات و آزمايش هاي الهي داشته باشيم كه مبادا با بي صبري، اجر خود را از دست داده و مشكلات را بيشتر نماييم. ضمن اينكه خداوند متعال كساني را كه به هر جهت اسباب و امكانات ازدواجشان فراهم نشده و نتوانسته‌اند ازدواج كنند، دستور داده كه تقوي و پاكدامني پيشه كنند تا خداوند از فضل خود آنان را بي‌نياز گرداند. «وَلْيَسْتَعْفِفِ الَّذينَ لا يَجِدُونَ نِكاحاً حَتّي يُغْنِيَهُم اللهُ مِنْ فَضْلِهِ»[ نور/33.]. پس آنچه كه در زندگي در درجه اول اهميّت دارد، بندگي و اطاعت خداوند و حفظ پاكدامني و عفّت است.
خواهر محترم، در پايان شاخه گلي از گلستان نبوي پيش كش شما مي كنيم: پيامبر خدا(صلى الله عليه وآله) فرمودند: «آنچه از دنيا نصيب تو باشد، اگر ناتوان هم باشى، به تو مى رسد و آنچه به زيان تو باشد، به زور نمى توانى آن را از خود دور كنى. هركس به آنچه از دستش رفته اميد نداشته باشد، آسوده است و هر كس به آنچه خداوند روزى اش كرده، خرسند باشد، شادمان مى گردد ».
خواهر گرامي به ياد داشته باشيد كه باد با شمع هاي خاموش كاري ندارد، اگر بر تو سخت مي گذرد بدان كه روشني.
تو شاهكار خالقي تحقير را باور مكن
بر روي بوم زندگي هر چيز ميخواهي بكش
زيبا و زشتش پاي توست، تقدير را باور مكن
تصوير اگر زيبا نبود نقاش خوبي نيستي
از نو دوباره رسم كن، تصوير را باور مكن
خالق تو را شاد آفريد، آزاد آزاد آفريد
پرواز كن تا آرزو، زنجير را باور مكن
موفق باشيد .چشم به راه مكاتبات بعدي شما هستيم.

نویسنده : فاطمه سادات حسین پور

دیدگاه ها

تنظیمات نمایش دیدگاه

روش مورد نظر را برای نمایش دیدگاهها را انتخاب کنید و بر روی گزینه "ذخیره تنظیمات" کلیک کنید

no one

سلام من دختری بودم که خیلی پاک بودم حداقل نظر بقیه این بوددنیای من صحیفه سجادیه بود مدام دعای ابوحمزه گوش میدادم به معانیش توجه میکردم و اشک میریختم یه بار وسوسه شدم و از شدت تنهایی و غصه به فضای مجازی پناه اوردم و برای اولین بار چت جنسی کردم و دومین بار هم چند شب پیش بود الان افسردم من بخاطر تاخیر در ازدواج بخاطر یه سری کرم هایی هم که خودم ریختم و دیدن یه سری چیزا از نظر خودم همه پاکی هایم از بین رفت الان نابود شدم از درون شکستم فقط میدونم باید درس بخونم و مغزم هیچوقت اجازه استراحتی غیر خواب نداره بخاطر ترس و تنهایی دیگه بیشتر از این نتونستم حضرت مریم باشم just wanna cry all my day long

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : https://www.porseman.com/search
** درج سوال به وسیله ربات پرسمان در سروش و ایتا : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

سلام من دختری 22ساله هستم که

سلام من دختری 22ساله هستم که دو خواهر بزرگتر دارم و هرسه ما مجرد هستیم ،هر کسی که میاد خاستگاری پشیمون میشه و میره در صورتی که هم زیباییم هم تحصیلات دانشگاهی داریم و هم از خانواده ایی سادات هستیم ،در واقع خاستگار خوب نداریم و این موضوع باعث شده اطرافیان و فامیل ب ما کنایه بزنن ،

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : https://www.porseman.com/search
** درج سوال به وسیله ربات پرسمان در سروش و ایتا : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

ازدواج

ازدواج همه زندگی نیست
اگرخداخواست میشه اگه هم نخواست که دست من وتو نیست
بذار هرچی خودش میخواد پیش بیاد

واقعا بایدچه کارکنیم الان

واقعا بایدچه کارکنیم الان دیگه کسی برای حجاب نمیاد همه واسه خوشگلی وباکلاسی و... من چادری وخجالتی وخوشگل من تو دل برو هستم ولی بخاطر خجالتم یا ... نمی دونم چرا خواستگارام اصلا بدرد نمی خورن ولی حالا من یه فامیلی داریم همسن هستیم اون بی حجاب وبا همه پسرا حرف میزنه می خنده ولی من چون مامانم حساسه اصلا باهیچ کس حرف نمیزنم من 18سالمه

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://akhlagh.porsemani.ir/node/326
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان: @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

دوستان عزیزم مشکلمون فقط و

دوستان عزیزم مشکلمون فقط و فقط اینه که به این آیه قرآن عمل نمی کنیم :استعینوا بالصبر و الصلاه ان الله مع الصابرین
نمازهامون هم باید همیشه اول وقت و با خشوع و حضورقلب باشه و یه صبر زیبا که اگه نداشته باشیم میشیم همون ان الانسان لفی خسر (الا الذین آمنوا و عملوا الصالحات و تواصوا بالحق و تواصوا بالصبر)

19سالمه

من نوزده سالمه قیافه بسیارخوبی دارم قدبلندی دارم فقط چاقم و خواهر برادر بزرگتر ازخودم دارم که مجردن و بسیار خجالتی و محجبه یعنی چادریم و سطح خانوادگیم هم خوبه و توی شهر کوچیک زندگی میکنم بنظرتون علت خواستگار نداشتنم کدوم یک از دلایل ی هست که نوشتم؟

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

خدایا به امید ازتو

سلام دوستان .ان شاءالله در پناه خداشادوسلامت باشید.اگخ بخام خودمو معرفی کنم دختری هستم 34ساله ومجردومقید به حلال وحرام الهی.منم مثل شما خواستگارندارم یا اگه هم داشتم سرمسایل اعتقادی باهم مشکل داشتیم.باچادرم مشکل داشتن.براهمینم ازدواجم به تاخیر افتاده.همه چیز دست خداست.تاخدانخادهیچ برگی از درخت نمی افته.از خدا میخام که همسرانی صالح وشایسته ونیکو نصیب همه جوانانبشه.التماس دعایاعلی.

سلام خدایا امیدم به توست مثل همیشه پناهم باش حاجتمو بده، آمین.

دوستان منو هم از دعا فراموش نکنید

من دختری 23 ساله هستم

من دختری 23 ساله هستم ک از نظر همه صورت و اندامی مناسبو زیبا دارم اما تنها مشکله من اینه ک قدم کوتاس تا 2ساله پیش خاستگاره زیادی داشتم اما هر کسی میومد منو میدید میزاشتن و میرفتن بعد ک از طریق کسی ک معرفی میکرد میگفتن خانواده پسر یا خوده پسر گفتن قدش کوتاس
من هم خانواده خوبی دارم هم حجاب خوبی دارم ن زیاد اهله ارایشم بیشتر روزا هاهم تو خونه هستم و اصلا بیرون نمیرم
این موضوع ک هر خاستگاری میاد منو میبینه بعد دیگه نمیان خیلی اعتماد ب نفسمو پایین اورده حس میکنم انگار مشکلی دارم ک همه میرن
این اواخرم اصلا دیگه خاستگاری برام نمیاد

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://akhlagh.porsemani.ir/node/326
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان: @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

توکل به خدا

من دختریی هستم ۲۵ساله از نظر ظاهریی و روحی از نگاه همه و تعاریف عالی اما شرایط بد مالی باعث نشد به اون نقطهای از موفقیت تحصیلی برسم در حالی که من رشته ریاضی بدون هیچ کلاسی با نمرات عالی تو همه مدارس تهران البته دولتی که مطمنم رو بورد مدرسه برین عکسم هست نرسیدم متاسفانه هر چند باهوش باشی کنکور خوب ندیی نمیتونی دانشگاه دولتی بریی و اونم به خاطر شرایط بد مالی و زندگی من بودو خواستگار بی وقتی که تو سن ۱۶سالگی انقد پیگیر بود تا ۱۸سالگی که بدترین دوران برای یه دختره وبا همه اینا پدرم اجازه ازدواج با اونو نداد و اون همه جا پر کرد نامزدش بودم یعنی با ابرو من بازیی کرد همین باعث ضربه روحی بدیی در من شد در کنار شرایط سخت زندگیم مانع رسیدن و موفق شدنم تو کنکور سراسریی شد اما بالاخره نیمه دولتی به عشق بچگیم یعنی رشته عمران رسیدم و با معدل عالی پاس شدم و همون موضوع خواستگار باعث شد دیگه زیاد به پسرا اهمیت ندم چون اولا میترسیدم مثل اون در بیاد دوما ابرویی که اون از من برده بود و خودتون میدونید حرف مردم و توضیح پاک بودن منو اذیت میکرد خلاصه خوندم و کارشناسی تموم شد با هزارتا ذوق امدم واسه ارشد بخونم پدرم فوت شد از یه طرف وابستگی به پدرم از طرفی وضعیت بد مالی از طرفی دو سال تمام از دانشگاه دولتی تهران ارشد عقب افتادم اما میدونید راضیم به رضا خدا چرا ؟چون من دوسال بعد پدرم واقعان بزرگ شدم و پخته شدم هر چند از همه لحاظ از دخترا فامیل زرنگتر وهمه چی تمام بودم اما الان مثل یه مرد تو جامعه امروزمون هستم مرد بودن از نظر جنس مذکر نه از نظر نترس و بی باک بودن تو این شرایط امروزیی خلاصه اینو خواستم بگم امثال مثل من که عشقشون کتابه و مفید بودن تو جامعه تا به اون نهایت و اوجش نرسن هیچ چیز نمیتونه ارضاشون کنه
هر چند موانع جلوشون هست اما فقط به اون نقطه نگاه میکنن خلاصه با این روحیه بعد پدرم و ارشدم که از دست رفت با هزاران بدبختی مالی ارشد نیمه دولتی رفتم حداقل اینکه ارزوشو به گور نبرم والان یک ساله خوندم و تمان تلاشم اتمامشه با بهترین شکل و باز شاکرم چون خدا هر کسیو بهر کاریی افریده خلاصه خواستم بگم منم خواستگار از اون پسر به بعد درست حسابی نداشتم هر چند اگه داشتمم خودم تا به اون نقطه از علمی که میخوام نرسم و بعد کار اصلا شدنی نیست به نظر من یا درس یا ازدواج همزمانش نمیشه پس دوستان فقط برای رسیدن به خوشبختی خودتون تلاش کنید چون که تا زمانی که در خودتون احساس رضایت نکنید نمیتونید با فرد دیگه خوشبخت بشید اصلا اصل ازدواج برای فرار از تنهایی و ببخشید ارضا و نیاز جنسی و همدم نیست بلکه ازدواج برایه ایجاد یک انسان خوشبختر از خودمونه که متاسفانه به دلیل فرهنگ غلط و چشم و هم چشمی ازدواج کردن و مارو خلق کردن پس بیاین ما غربانیهای گذشته ادمای جدیدیی رو با بی فکریی گذشتها خلق نکنیم و از این غصه نخورید که چرا ازدواج نکردین و تنها میمونید هر وقت شرایط وقف بشه که بهش میگن مصلحت خداوند همه به همه ارزوشون میرسن همین به امید موفقیت واسه همه چه دختر چه پسر یاعلی

سلام من دختری ۲۵ ساله هستم که

سلام
من دختری ۲۵ ساله هستم که لیسانس دارم و شاغلم و از لحاظ ظاهری و اندامی هم خیلی خوبم سه سال پیش خواستگارهای خوبی و زیادی داشتم اما مادرم همه رو تلفنی جواب می کرد و اصلا نمیذاشت کسی پاش به خونه ما برسه، یکسال بعدش هم تعداد خواستگارام کم شد و هم اینکه اصلا شرایطشون به من نمی خورد و خیلی از لحاظ خانوادگی سطحشون پایینتر از ما بود، الان هم نزدیک یکساله که اصلا خواستگاری نداشتم به نظر شما من باید چیکار کنم توی وضعیتی که مادرم هم قبول نداره که خودش این کار رو با زندگی من کرده و همش قصد داره اینو گردن من بندازه و میگه تقصیر توئه، لطفا راهنماییم کنید

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

نداشتن خواستگار

سلام خوبید ختم چهارده هزار صلوات بگذارید هر شب بعد از نماز مغرب هزار تا تا شب چهاردهم مطمعنا حاجتتن براورده میشه

سلام من 22 سالمه و با معدل

سلام
من 22 سالمه و با معدل بسیار بالا در حال تحصیل هستم، خانواده تحصیل کرده و خوبی هم دارم، زیبایی ظاهری متوسط و البته قدی بلند(170) ولی اصلاً و ابدا هیچ خواستگاری نداشتم...

ازدواج

سلام ختم چهارده صلوات هر شب هزار تا بعد نماز مغرب بخوانیدتا چهارده شب مطمعن حاجتتون رو میگیرید برا من که رد خور نداشته فقط باید مدتی صبر کنید مثلا یک ماه

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

توقعات خواستگار ها

سلام وقت بخیر
من 16 سالگی دانشگاه رفتم و الان که 25 ساله ام در دو رشته کاردانی دو رشته کارشناسی و در حال حاضرم دانشجوی ارشد دانشگاه تهرانم و در صداو سیما شاغلم ولی متاسفانه هرچی خواستگار دارم همه دیپلم اند و توقع دارن خونه و ماشین داشته باشم شانس منم اینجوریه بخاطر همین دیگه قید ازدواج زدم دلم نمیخواد متاهل بشم هرچند ذوقی هم ندارم در واقع چون از دوستام جا موندم خجالت میکشم دیگه باهشون بیرون برم چند باری که رفتم همشون از زندگی هاشون میگفتن و من حرفی نداشتم که بگم تنهایی واقعا سخته.

دوستان ازدواج بیشتر قسمته،

دوستان ازدواج بیشتر قسمته، زیاد ربطی به خوشگلی و تحصیلات و پول و این چیزا نداره یه روز که اصلا فکرشو نمیکردید میاد سراغتون و عوض روزای تنهایی تون درمیاد فقط کافیه ایمان داشته باشیم و به حکمت خدا احترام بزاریم .

~

سلام .
من 20 سالمه ولی تا الآن خاستگار درست نداشتم. خیلی دوست دارم یه نفر فقط کنارم باشه . همه یا میرن دنبال دختر چادری یا از اون ور بوم افتاده . پس تکلیف منی که هم حجابم خوبه هم چادری نیستم چی میشه؟هرکس تماس میگیره میپرسه چادریم یا نه . من اگه بخوام چادر سر کنم دوست دارم چادر رو بخاطر خودم بزنم نه بخاطر دیگران.

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

سلام من برادر کوچکترم ازدواج

سلام من برادر کوچکترم ازدواج کرده و من هنوز مجردم، عروسمون 6 سال ازم کوچکتره و همش بهم زخم زبون میزنه ،بقیه هم با کنایه باهام رفتار میکنن، اینم بگم من از همشون موفق تر و اجتماعی تر و پولدار ترم، تحمل هر دردی آسونه اگه بقیه بزارن، من همیشه مودب بودم و خودمو زدم به نشنیدن، همه چیو میسپارم به خدا

چه وضعشه

همه میگن دختر خوش اخلاق و متینی هستی هر جا میرم از همه خوشگل تر و مرتب ترم خانوادم وضع مالیشون خیلی خوبه دور و ورمونم پر آدم حسابیه ولی هیچکس سمت من نمیاد. خواهرم تازه ازدواج کرده هر ما خاستگار درست و حسابی داشت ولی هیچکس منو نمیبینه البته من نسبت به خواهرم اجتماعی تر و هنرمند ترم هستم ولی واقعا نمیدونم چرا تنهام

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

ناز کردن دخترها

دختر های عزیز لطفا ناز نکنید،همه پسرها و دخترها نیاز به ازدواج دارن و شما دخترها برای اینکه جایی بگویید نیاز به ازدواج دارید احساس شرمندگی نکنید و به عنوان یه پسر ۲۳ ساله می گم ناز نکنید تو دوره خواستگاری و اشنایی که ما پسرا بدمون میاد و ممکنه که بیخیال بشیم،ناز کردن برا بعد ازدواجه که ما اون موقع ناز می کشیم و خیلیم کیف می کنیم،نصیحت برادرانه من رو گوش کنید

نداشتن خواستگار

ن ۲۰ سالمه بیشتر دوستام ازدواج کردن ولی من ن چون هنوز هیچ خواستگاری ندارم خیلیا میگن دخترا ب دلیل داشتن اضافه وزن هیچ خواستگاری ندارن ولی خب من خیلیا رو دیدم ک حتی از من چاق تر بودن ولی ازدواج کردن و فقط من موندم

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

سلام_متاسفانه توی جامعه ما

سلام_متاسفانه توی جامعه ما مخصوصا شهرای بالا اکثر دخترا ب فکر قرتی بازی هستن و بیشتر پسرا هم ب فکر لات بازی و خالکوبی کردن و رابطه نامشروعن ن ب فکر زندگی_بخدا کامنتارو خوندم اشکم درومد توکل همه ب خدا_ خاهرا ی خورده ب خودتون برسید_توی مسجد ها و روضه ها و مراسمای زنونه شرکت کنین_مطمعن باشین خدایی هم وجود داره و دنیا هم اینجوری نمیمونه‌_ ب امید خدا_یا علي...۵

Ali :)

بسمه تعالی ...
سلام .... من یه پسرم .... کامنت ها رو خوندم خواستم با دختر خانم های محترم به عنوان برادر کوچک ترشان یه سری صحبت کنم .....
اولا بعضی از کامنت ها واقعا دلم رو به دردد آورد .... اینکه دخترای پاک سرزمینم اینچنین عاجزانه از خداوند تقاضای همسر با ایمان کردند اشک چشمانم را سرازیر کرد .... خداوند ان شالله به همه شما عزیزان و خواهرای خوبم همسری شایسته عنایت کند....
در این کامنت می خوام فوت و فن هایی خدمتتان بیان کنم که ما پسر مذهبیا (بنده که به "ظاهر" بچه مذهبی هستم باطن خدا آگاهه) به خواستگاری دختر مذهبیا بیاییم و یا اگر به خواستگاری اومدیم منصرف نشیم و اصلا من و امثال من از چه دخترایی خوشمون میاد؟ این فوت و فن ها رو می خوام براتون بگم.
1. ببینید اول از همه اینو بگم که شما که میگی دخترای همکلاسیم که دوست پسر داشتن زودتر ازدواج کردند من که پاک بودم هنوز مجردم .... خب خواهرمن آیا بچه مذهبی رفته اون دوستت رو گرفته؟ یا یکی مثل خودش؟ چه بسا اگه شما هم دوست پسر داشتید الان مزدوج بودید .... برای مذهبیا هدف "ازدواج" صرف نیست بلکه "ازدواج پاکه" منظورم از ازدواج پاک اینه که ازدواجی کنی که آخرتت را تضمین کنه نه فقط دنیات رو .... لذا اینکه میگی "پسرا" دنبال آرایش کرده ها میرن باید بگم بهتره بگید "پسرای هم فکر خوددشون" دنبال آرایش کرده ها میرن .... نه پسر مذهبیا .... اتفاق بنده که از کوچه و بازار و مترو و دانشگاه که رد میشم دخترچادریا بیشتر دل منو قلقلک(!) میدن تا اون تیپ خفن ها .... پس آبجی همه پسر ها را با هم قاطی نکن .... حساب مذهبیا با غیر مذهبیا جداست .... سلایق متفاوته ....

2-جون مادراتون "زیاد" ناز نکنید. بله کمی ناز کردن خوبه و باید باشه اما اینکه شورش رو در بیارید نکنید توروخدا ... ما چون پسریم میتونیم بریم خواستگاری لذا ببینیم کسی داره زیادی ناز میکنه راحت میتونیم قیدش رو بزنیم ... حوصله اینجور کارا رو نداریم (البته میدونم یه کم انتقاد وارده به این مطلب منتها خب ماها اینجوریم دیگه ببخشید) ازدواج کن اونوقت ناز کن شوهرت نازت رو می خره .... (دو). دست بالا دیدن. یه وقت هست واقعا دختره خیلی از پسره سر تره خب در این صورت نباید اجازه ورود خواستگار را بدن اما اگه اجازه ورود دادی دیگه غرور ورت نداره ... با پسرا اینجوریم که یه خورده غد (Ghod) تشریف داریم .... یکی رفته بود خواستگاری میگفت منو دختره رفتیم داخل اتاق حرف بزنیم دختره رفته روی صندلیش نشسته من صندلی نداشتم روی زمین نشستم .... خب لامصب همین کار رو می کنی میگی خدایا چرا مجردم !! ... احترام شوهر و وقار داشتن و ابهت مرد چیزیه که ما پسرا خیلی بهش اهمیت میدیم اینکه نگاه از بالا بهمون نداشته باشن .... سعی کنید زنانگی خودتون رو داشته باشیدد ما هم مردونگی .... هر کی سر جاش....

3. علاوه بر اینکه نباید بی گدار به آب زد خداییش از اونور بوم هم نیفتید .... سخت گیری نکنید ... جربزه کار داشته باشه بعد از ازدواج مسئولیت که میاد روش میره سراغ کار .... باشه نهایتا یه کار پاره وقت هم داشت رد نکنید قطعا بعد از ازدواج تلاشش رو مضاعف می کنه .... اونوقت بعضیا دنبال کار توی بهترین شرکت های دولتی و خصوصی و دکتر باشه فلان باشه و غیره .... بیخیال آبجی .... مگه فیلم هندیه؟

4. چند تا کامنت خوندم نوشته بودید دخترم فلان مدرک رو دارم فلان کار رو می کنم و غیره .... خب بذار من خیالتون رو راحت کنم ... ما پسرا اگه احتمال بدیم رد طرف شرایطش بالاتر از ماست و ما رو رد می کنه و یا بر فرض که ازدواجم کردیم ایشون می خواد به ما امر و نهی کنه و خرجمون رو بدیم سراغش نمیریم .... خب دختر خانم عزیز شما که به بهانه درس خوندن خواستگارات رو رد می کنی فکر می کنی با بالاتر رفتن مدرکت خواستگارات زیاد میشن؟ نخیر بدتر کمتر میشن ... شمایی که لیسانس داری دایره خواستگارات هم لیسانسان هم ارشدیا هم دکترا اما فوق که گرفتی دایره کوچکتر میشه فقط فوقیا و دکتراها جرات می کنند بیان جلو ....

5. خداییش یا زنگی زنگ باشید یا رومی روم .... تکلیفتان رو مشخص کنید ... اگه پسر مذهبی می خوایید درست و حسابی به چسبید به حجابتون اگر هم نمی خواهید تکلیف خودتون رو مشخص کنید .... رک بگم ... ما پسر مذهبیا از اون دختری که سر به زیرتر، محجبه تر، با وقارتر باشه بیشتر خوشمون میاد ... نه اونی که چادر می پوشه زیر چادر ساپورت و آرایش!

6. بعضی از کامنت ها نوشته بودید من یکیو می خواستم نشد پس بی خیال ازدواج میشم .... یا اینکه زندگی باید با عشق شروع بشه ..... ضحبت از عشق که میشه کاملا می فهمم چی توی دل میگذره چون خودمم گرفتارش شده بودم ... اما وقتی می بینید به هم نمیایید یا به هم نرسیدید بی خیال شید خداییش .... الکی زندگیتون رو به فنا ندید .... سر قضیه عشق بنده کوله باری از تجربه ها و حوادث گوناگونم و از روی شکم سیری اینا رو نمیگم .... همه مسیر ها رو دیدم که میگم ... بنده خودم به یکی از همکلاسیام (که هردو مذهبی هستیم) شدیدا علاقه مند شدم ... بعد از مدتی فهمیدم ایشون هم منو می خواد خلاصه کلی خوشحال شدم که دیگه به هم می رسیم ... اما شرایط خانوادگیمون به هم نمی خورد کنسل کردم (با تمام دردی که داشت!) این به کنار .... چند تا دختر هم بودن که یک طرفه به من علاقه مند شده بودند حتی ابراز محبت کرده اند و شماره ام را گیر آورده بودند و پیام می فرستادندو غیره ... که ما پسرا اینجوری هستیم که از عشقی که آغاز کنندش دختر باشه زیاد خوشمون نمیاد ....

ببخشید طولانی شد ...
التماس دعا داریم...
یا علی ع

پاسخ

سلام
ببینید من خودم ی دانشجوام قدیما میگفتن دختری ک سنگین تر باشه اقایون یا همکلاسیاشو با اسم کوچیک صدا نکنه یا پوشش برتر ( چادر) سرش باشه زودتر از دخترای دیگ ازدواج میکنه
من ی دختر چادریم دختری ک تو خیابونا عین زهر مار میمونه تا کسی چپ نگاهش نکنه و چیزایی ک بالا گفتم تمام کارایی هستش ک خودم انجام میدم ولی هنوز حتی ی خواستگارم ندارم ب دلیل اضاف وزنی ک دارم خیلی دوس دارم بدونم پس این همه دختری ک با اضاف وزن ازدواج میکنن از سیاره مریخ اومدن

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

سلام دختری 27 ساله و این مشکلات

من دختری 27 ساله تحصیلکرده همه میگن خوشگل و جذابی اما دریغ از یک خواستگار فقط هم بدلیل اینکه از یک خانواده متوسط و روستایی هستم هیچ یک از اخلاق های خوبم به چشم نمیاد چون پدرمم فوت کرده واقعا نمیدونم گناهم چیه همه با ترحم و تعصب نگاه میگن واقعا گناه منو امسال من چیه محکوم به تنهایی یا حسرت فقط فقط بخاطر اینکه از یک قشر ضعیف هستیم

دختری 20 ساله

سلام
من دختری هستم 20 ساله و شاغلم و کارم میکنم..همزمان با کارکردن هم درس میخونم و هم تو شرکت دولتی کار میکنم
همه دور و بریام و دوستام بهم میگن خوشبحالت و چه پشتکاری داری که هم کار میکنی و هم درس میخونی
بهم میگن انرژیم خیلی خوبه
همه بهم میگن خوئشگلم و قدر خودمو بدونم و به موقع ازدواج میکنم
همیشه فک میکردم فقط منم که خاستگار ندارم و شاید یه مشکلی در من هست که کسی سمتم نمیاد برای ازدواج
ولی الان که این پیامارو خوندم دیدم این مشکل خیلیاست
الان هم جامعه طوری شده که نمیشه به پسر و دختر هم اعتماد کرد
هم پسرا حق دارن و هم دخترا
هر کسی دنبال یه فرد ایده آل و مناسب برای ازدواج موفق هست
ایشالله که همه فرد مناسب و ایده آل خودشونو پیداکنن و خوشبخت شن
در هر کاری حکمتی وجود داره...دیر ازدواج کردن و نبود خاستگار
منم تاالان دوس پسر داشتم ولی هیچ فایده ای نداره . .... ادم تنها باشه و وقار خودشو حفظ کنه بهتره
ولی جامعه ما طوریه که اونی که خودشو به نمایش میزاره و ارایش انچنانی میکنه بیشتر به چشم میاد و ازدواج میکنه تا دختری که اروم هست و با شخصیت و درست
البته همه خوبن ، نمیشه گفت طرز پوشیدن و ارایش کردن یه ادم نشان دهنده شخصیته طرفه
الان با چشم همه همو میشناسن نه با عقل
پس سعی کنید با ظاهر پیش نرین
با عقل درست جحلوبرید که دچار مشکلم نشید

یه دختر*:)

سلام به همگی
منم چن روز دیگه 26 سالم میشه...قبلنا خیلی حالم بد بود به خاطر این موضوع .چون تو روستا هستم و99 درصد دخترای اطرافم به 18 نمیرسن وزود ازدواج میکنن..اما چه میشه کرد...به خاط همین نشستم با خودم سنگامو واکندم به این نتیجه رسیدم آدم باید راهه خودشو بره ..واسه زندگیش برنامه ریزی کنه هدف مند زندگی کنه..تا به اوج برسه مطمئنن اگه یه همراه داشته باشی خیلی خوبه اما....ازدواج شد..شد..نشدم زیاد مهم نیس....من که میدونم با زندگیم میخوام چکار کنم...
راستی امسالم ارشد قبول شدم..اگه خدا بخواد قراره یه کاری ام راه بندازم..
یا علی بگو دست رو زانوت بذار بلند شو...زندگیتو بساز...اگه الان به پوچی رسیدی وفک میکنی ازدواج کنی درس میشه..بعدش که ازدواج کردی چی.دوباره میگی یچیز کمه..هنوز درست نشده..پس بلند شو تو خوشبخت باشی میتونی یکی دیگه رو خوشبخت کنی...پس بلند شو..
منم مثل شمام میدونم بالاخره یه نیازایی هست که با ازدواج برطرف میشه وگر نه خدایی نکرده ممکنه به گناه بیوفتیم. اما فقط باید دستتو بذاری تو دست خدا بسپری بخودش:).یا علی

سلام دختری هستم 28 ساله به

سلام دختری هستم 28 ساله به خاطر خدا دعام کنید خسته شدم از تنهایی، گناهم چیه خدایا قدم کوتاه یا زشتم چکار کنم خدایا هیچکس دوستم نداره تو را خدا دعا کنید تا خواستگار واسم بیاد باور کنید داغون شدم هزار بار قصد خودکشی کردم ولی زود پشیمون میشم از خدا می ترسم التماس می کنم دعام کنید ان شاء الله همتون حاجت روا بشین آمین

تذکر

در كنار حرم كريمه اهل بيت حضرت معصومه (س) در شهر مقدس قم، دعاگوي جوانان پاکی چون شما خواهیم بود و متقابلاً به دعاي خيرتان محتاجيم.

هم درد

ای بابا چقد هم دردای من زیاد هستن.ولی تو فامیل ما فقط من موندم.من دختری هستم 27 ساله.زیبا کارمند خوش برخورد همه میگن کاش تو عروس ما بودی کاش تو دختر ما بودی ولی اونایی که مسر ندارن میگن.البته اطرافم پسر زیاد نیست.صبح میرم سرکار تا عصر.خانوادمم با هیچکس روابط اجتماعی ندارن.پس بقیه باید از کجا منو بشناسن و انتخاب کنن؟خواستگارایی که داشتم یا تحصیلات نداشتن یا کار یا شرایط خانوادگی خوب.الان چند ساله که کار روز و شبم شده دعا برای ازدواج.خیلی سخته هی متلک از این ور اون ور بشنوی.هی بگن چرا ازدواج نمیکنی؟حتما سخت میگیری.برو دیگه پیر شدیا.انگار که کسی باورش نمیشه دختری مثل من حتی یک خواستگار خوب نداشته.خدایا کمکون کن.من میفهمم کسی که اومده تو این سایت کامنت گذاشته حالش جطوریه.من درکشون میکنم.من همدرشونم.ای خداصدامونا بشنو.من دیگه دارم کم میارم کم کم.

سلام دعای نادعلی و سوره احزاب

سلام دعای نادعلی و سوره احزاب خیلی تاثیر داره من که جواب گرفتم

با کدوم دختر ازدواج کنم؟؟ با

با کدوم دختر ازدواج کنم؟؟ با دختری که دوست پسر داشته؟؟ با دختری که دست یه پسر دیگه بهش خورده؟؟ با دختری که دلش هنوز پیش دوست پسرشه؟؟

سلام الان شرایط جامعه طوری

سلام
الان شرایط جامعه طوری شده که دخترایی که با پسرا راحت ترن به مد روز میگردن بیشتر طرفدار دارن
یعنی پسرا میگن که از دخترای نجیب خوششون میاد ولی واقعیت چیز دیگریست!الان دوستای من که دوران دانشجویی با پسرای مختلف فاز بر می داشتن،همشون ازدواج کردن،بعد ما ها که سنگین و با وقار رفتار کردیم اصلا مثل اونا طرفدار نداریم،خیلی بهمون احترام میذارن اقایون ولی خب دوستمون ندارن

توی کتاب "من،عشق ،مخاطب

توی کتاب "من،عشق ،مخاطب خاص"نوشته حجت السلام والمسلمین داستانپور خوندم:صاحب بیمارترین فکر ها وخشن ترین قلب ها مدانی هستند که زود عاشق میشوند"اگه آدم یه خاستگار خوب داشته باشه بهتر از اینه که صد تا خاستگار بد داشته باشه...

زندگی با عشق زیباست

سلام من دختر 25 ساله ای هستم که فوق لیسانس دارم از نظر ظاهری هیچ مشکلی ندارم. دلم از همه چی گرفته این همه درس خوندم با معدل عالی فارغ التحصیل شدم الانم هرجا میرم کار نیست یا کارهایی هست که اصلا با مدرک تحصیلی من جور در نمیاد. وقتی دانشجو بودم یکی از همکلاسی هامو دوست داشتم ولی هرکاری کردم بهش بفهمونم دوسش دارم حالیش نمیشد نمیدونم شایدم خودشو به نفهمی میزد. من همه ی خواستگارامو رد میکنم چون دوسشون ندارم .به خودم میگم آخه مگه میشه بدون عشق زندگی رو شروع کرد. نمیدونید وقتی به کسی تمام عشقتو نشون بدی و اون هیچ واکنشی نشون نده چه حالی میشید شایدم اصلا به خاطر همین بود که عاشقش شدم چون تنها پسری بود که وقتی ازش سوال میپرسیدی حتی سرشو بالا نمیگرفت.الان دیگه برام مهم نیست با کی ازدواج کنم چون اونی که میخواستم نشد دیگه هرچی بشه مهم نیست. از نگاه های اطرافیانم بدم میاد چرا وقتی یه دختر یکم از سن ازدواجش بالاتر میره طرز نگاه اطرافیان به اون دختر عوض میشه در صورتی که من اگر به اولین خواستگارام جواب مثبت میدادم الان دوتا بچه هم داشتم پس خودم نخواستم.امیدوارم هرکس به هرکی دلش میخواد برسه چون آدم فقط یکبار بدنیا میاد و یکبار زندگی و عشق رو تجربه میکنه پس باید با کسی که واقعا از صمیم قلب دوستش داره زندگیشو بسازه.فقط امیدوارم آه خواستگارایی که دوستشون نداشتم و هنوز ازدواج نکردن و به پای من نشستن زندگیمو نابود نکنه.

من همه این چیزایی که میگن رعایت کردم

من 25سالمه فوق لیسانس گرفتم کار که نیست کلی دنبال کار گشتم که نبود بعد گفتم خب کار نیست ازدواج کنم الان نزدیک یکسال نماز جعفر طیار میخونم ولی بی فایده واقعا نه زشتم نه کوتاه نه خانواده ام مشکلی داره موندم چرا خدا هم کفو خودمو نمیرسونه هر کی میاد یا بیکاره یا درس نخونده یا بزهکاره

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

سلام دختری 24 ساله هستم فوق

سلام دختری 24 ساله هستم فوق لیسانس چهره ی خوب قد مناسب ماشین دارم وضع مالی خونواده هم خوبه از نظر رفتارهای اجتماعی هم خیلی خوبم ولی,خواستگار مناسبی ندارم. گاهی فکر میکنم ایراد از خودمه ولی واقعا ایرادی در خودم نمیبینم. چند وقت پیش متوجه شدم افرادی که قصد دارن با من ازدواج کنن فکر میکنن جواب من منفیه و اصلا خواستگاری نمیکنن.این موضوع خیلی عذابم میده.

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
4 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .