مهریه بالا

من جواني هستم كه عاشق دختري شده ام و قصد ازدواج دارم ولي خانواده دختر مهريه خيلي سنگيني را شرط كرده اند چه دليل ديني يا قرآني برايشان بياورم كه قبول كنند مهريه را سبك كنند يا در حد تعادل انجام دهند.

با سلام خدمت شما پرسشگر گرامي از اينكه با ما سخن مي گوئيد خرسنديم و اميدواريم كه ارتباط شما با اين مركز تداوم داشته باشد. در زير به بررسي سوال شما مي پردازيم:
ميزان مهريه از نظر شرعي براساس توافق و رضايت زوجين مي باشد و هر مقداري كه مورد توافق زوجين باشد چه كم و چه زياد به عنوان مهريه معين مي‌شود. [1]
ولي اين بدان معنا نيست كه مرد زير بار هر مقدار مهريه اي برود چرا كه مهريه يك بدهي است بر عهده مرد است و با مطالبه زن پرداخت آن بر او واجب مي شود بهتر است مقدار مهريه به گونه اي باشد كه مرد توانايي پرداخت آن را داشته باشد و توان مالي و شرايط مرد در نظر گرفته شود از طرفي بايد شئونات زن لحاظ شود. بنابراين توجه به توان مالي و توانايي در مورد مقدار مهريه بيانگر واقع بيني و درك صحيح فرد از مسؤليتي است كه متوجه اوست.
در دين اسلام براى مهريه، حد معيني بطور لزوم معين نشده است؛ بلكه بر اساس توافق و رضايت زن و شوهر انجام مي‏گيرد. اما مستحب است مقدار آن از مهر السنه (پانصد درهم) بيشتر نگردد و نيز كمترين مقدار آن طوري باشد كه در نظر عرف داراي ارزش باشد.
«مهر السنه» مقدار مهرى است كه نبى اكرم‏صلى الله عليه وآله وسلم براى همسران خود و حضرت زهراعليها السلام قرار داد. مقدار آن پانصد درهم است و هر درهم، معادل 6/12 نخود نقره سكه‏دار است. در مجموع برابر 6300 نخود (يا 5/262 مثقال) مى‏شود و قيمت آن در هر زمان، تابع نرخ همان زمان است.
نكته ديگر اين كه برخلاف تصور اشتباهي كه متأسفانه در جامعه مطرح است كه مهريه سنگين را نوعي ارزش براي زن مي انگارند.
از ديدگاه اسلام مهريه سنگين مورد نكوهش قرار گرفته و در مقابل سبك بودن مهريه از ارزش ها و خوبي هاي زن برشمرده شده است. پيامبر اكرم (ص) فرمودند: «بهترين زنان امت من زني است كه مهريه او از ديگران كم تر باشد.»[2] در روايت ديگري از رسول خدا آمده است كه «كمي مهريه از بركت زن و زيادي مهريه از شومي اوست.»[3] علاوه‌بر‌اين، برخلاف آنچه تصور مي شود كه مهريه سنگين موجب استحكام زندگي و تضميني براي تداوم آن است، تجربه نشان داده كه مهريه سنگين در بسياري از موارد موجب اختلاف و دشمني است. همان گونه كه حضرت علي عليه السلام فرمودند كه: «مهريه زنان را سنگين قرار ندهيد كه موجب عداوت و دشمني خواهد شد.»[4] بنابراين مهريه سنگين نه دليلي بر ارزش و ملاك خوبي زن محسوب مي گردد و نه موجب استحكام پايه هاي زندگي و تضمين كننده آن است. از اين رو همسو شدن با تفكر اشتباه جامعه با اين كه پشتوانه عقلي و منطقي ندارد امري معقول و منطقي به نظر نمي رسد. لذا توصيه‌اي كه ما مي‌توانيم به شما بكنيم اين است كه
1. در انتخاب همسر به ويژگيهاي‌هايي كه اسلام قرار داده است توجه داشته باشيد و همسرتان را از خانواده‌اي متدين انتخاب كنيد. اين مساله در امر مهريه هم به شما كمك مي‌كند.
2. در تعيين مهريه حتماً لازم نيست كه مطابق مهره السنه عمل كنيد،- البته اگر بتوانيد كه بهتر است- بلكه اصل آن است كه به شان همسر و توانايي مالي خودتان توجه داشته باشيد. زيرا همان طور كه گفتيم مهريه، ديني است بر عهده مرد، لذا بايد توانايي پرداخت آن را داشته باشد.
3. رفتار شما و اخلاق شما هم در اين ميان بسيار مهم است و اگر براي خانواده دختر اين اطمينان حاصل شود كه شما مي‌توانيد دخترشان را خوشبخت كرده و زندگي سرشار از آرامش و محبتي را براي او فراهم كنيد، حتماً در امر مهريه سخت‌گيري نخواهند كرد.
4. بايد براي دختر و خانواده او اين شناخت حاصل شود كه مهريه زياد عامل خوشبختي و بقاء زندگي زناشويي نمي‌باشد و از سوي ديگر، مهريه كم نيز نشان از بي‌ارزشي و باعث عدم ثبات خانواده نيست. اين شناختها كمك مي‌كند تا خانواده‌ها در امر مهريه معقول‌تر عمل كنند.
5. از افراد داراي نفوذ در خانواده دختر بخواهيد تا با استدلال هاي محكم خانواده دختر را در زمينه تعيين مقدار مهريه پائين قانع كنند.
6. سعي كنيد فرد مورد نظر را در مورد تعيين مهريه پائين قانع كنيد و از او بخواهيد در اين زمينه خانواده خود را قانع كند.
7. براي اينكه موانع ازدواج شما با فرد مورد نظر بر طرف شود؛ به اهل بيت عصمت و طهارت عليهم السلام بويژه حضرت جواد الائمه عليه السلام متوسل شويد.
در پايان اميدواريم كه خداوند متعال زمينه ازدواج موفق شما دوست عزيز و تمامي جوانان اين مرز و بوم اسلامي را فراهم كند. باز هم اگر سوالي داشتيد مي‌توانيد روي كمك ما حساب كرده و با ما ارتباط بر قرار کنید.

پی نوشت ها :
[1] امام خميني ره، ترجمه تحرير الوسيله، دفتر انتشارات اسلامي، 1368، ج 3، ص 528
[2] الشيخ الحر العاملي، وسائل الشيعه، بيروت: دارالاحياء و التراث العربي، ج 15، ص 10، ح 9
[3] پيشين، ح 8
[4] پيشين، ص 11، ح 12

نویسنده:محمد صادق آقاجانی

دیدگاه ها

تنظیمات نمایش دیدگاه

روش مورد نظر را برای نمایش دیدگاهها را انتخاب کنید و بر روی گزینه "ذخیره تنظیمات" کلیک کنید

مهریه

به نظر من مهریه مثلا2 سکه مناسب نیست
اما مثلا 400 سکه هم ممکنه کل دارایی یک مرد باشه که به نظر من منطقی نمیاد.
شما اون سمت قضیه رو هم ببینین که در چندین مورد خانم فقط درخواست کل یا نصف مهریه رو کرده و خدافظ! بدون هیچ دلیلی!

ا؟؟؟؟جندین نفرو معرفی کنم که

ا؟؟؟؟جندین نفرو معرفی کنم که مهریه کم داشتن شوهر به دلایل واهی ومضحک از روی بخار معده یا با خفت طلاقشون داده یا با تحقیر وازار هر روز تهدید به طلاقشون میکنه؟؟؟اگه مهریه بالا باعث خوشبختی نمیشه لااقل جلوی اینکه روز دوم مردا خوشی بزنه زیردلشونو شروع به ازار وتهدید بکنن هم نمیشه. این نظر منه.

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
6 + 14 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .