انواع تصمیم گیری

من اغلب اوقات در تصمیم گیری هایم مردد هستم. می خواستم انواع تصمیم گیری را از نظر علمی بیان کنید تا با توجه به آنها بتوانم بهتر تصمیم بگیرم.

از اينكه براي مشورت، به ما اعتماد نموده ايد خرسنديم و اميدواريم مطالبي كه ارائه مي شود در تصميم گيري های شما مؤثر و راه گشا باشد.
حقيقت اين است كه تصميم گيري نياز به مهارت دارد. انسان ها به صورت هاي مختلفي تصميم گيري مي كنند، خواه اين تصميم درباره انتخاب رشته تحصيلي باشد يا اشتغال به كاري يا ازدواج و یا انجام هر عمل دیگر.

*** انواع تصميم گيري :
1. تصميم گيري احساسي؛ كه تصميم براساس يك احساس خاص (عشق، خشم، كينه، حسادت و...) گرفته مي شود.

2. تصميم گيري اجتنابي؛ تصميمي كه فرد به دليل ترس و نگراني ای كه دارد، سعي مي كند تا آنجا كه مي تواند آن را به تعويق بیاندازد. اين گونه اتخاذ تصميم، امكان آن را به وجود مي آورد كه فرد، فرصت هاي مناسب زندگي خويش را از دست بدهد.

3. تصميم گيري اخلاقي؛ تصميمي است كه فرد، براي انجام آن به دلايل اخلاقي تكيه مي كند؛ مثلاً ادامه دادن به يك زندگي مشترك پرتشنج و مملو از درگیری و تنش، به دليل وجود فرزند.

4. تصميم گيري تكانشي؛ اين نوع تصميم گيري، بسيار سريع و بدون توجه به عاقبت كار، يا ارزيابي و توجه به موقعيت ها و شرايط صورت مي گيرد؛ مثلاً فردي، فرد مقابل خود را براي كاري كه در نظر دارد ترغيب به عجله مي كند و قدرت تفكر در مورد يك عمل درست را از او مي گيرد.

5. تصميم گيري مطيعانه؛ سبك تصميم گيري مطيعانه، مي تواند صدمه زيادي به موضوع تصميم (مانند انتخاب رشته تحصيلي فرد، انتخاب شغل و يا ازدواج) وارد كند. در تصميم گيري مطيعانه، ديگران براي يك يا دو نفر و يا موضوعي خاص، تصميم مي گيرند بدون آن كه فرد يا افراد يا موضوعي كه تصميم بر روي آن اجرا مي شود، نقشي دراين تصميم گيري داشته باشند. نمونه اين تصميم گيري را مي توان در ازدواج هاي تحمیلی که بدون توجه به خواست و علاقه دختر و پسر صورت می گیرد مشاهده كرد.

6. تصميم گيري عقلاني؛ سالم ترين تصميم ها، تصميمي است كه براساس تفكر، بررسي و مطالعه، ارزيابي و تحقيق درست صورت بگيرد. تصميم گيري عقلاني، براساس واقعيات است و معمولاً خطا و اشتباه در آن به ندرت ديده مي شود.


نویسنده : گروه روانشناسی و مشاوره پرسمان

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
3 + 1 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .