آیا ارتباط پیامکی با جنس مخالف، بدون شهوت و بدون هیچ قصد و نیت بد، اشکال دارد؟

چرا ارتباط دختر و پسر مشكل داره ؟ اگه فقط از طريق پیامک باشه، بدون شهوت و بدون هيچ قصد و نيت بد، اشكال داره يا خير؟ اگه اشکال داره، خواهش می کنم منطقی به من بگید چرا؟

از مکاتبه تان با این مرکز حق شناسی کرده و سپاسگزاریم؛ امیدواریم همراه و راهنمای خوبی برایتان باشیم.
*** پرسشگر محترم؛ سؤال تان حاکی از این است که فردی مذهبی هستید و مسائل شرعی و دینی در زندگی تان اهمیت دارد، در غیر اینصورت به دنبال پاسخ این سوال نمی آمدید؛ اگر شما این نگاه دینی را همواره و در طول زندگی در خود حفظ کنید و در برخورد با شبهات و دو راهی ها از متخصصین دینی کمک بگیرید، از آسیب ها و وسوسه های شیطان در امان خواهید بود و سعادت دنیوی و اخروی نصیبتان می گردد ان شاء الله.
*** در مورد پرسشی که مطرح کردید باید بگوییم هر گونه ارتباط عاطفی و دوستانه دختر و پسر نامحرم (پیامکی، تلفنی، حضوری، مکاتبه ای، چت و ...) و با هر توجیهی (بدون نیت بد، بدون شهوت، به قصد شناخت بیشتر، به قصد ازدواج و ...) از نظر شرعی اشکال دارد و جایز نیست. گفتنی است رابطه علمی و کاری زن و مرد هنگام ضرورت، با رعایت کامل مسائل شرعی اشکالی ندارد ولی آن جا هم باید بسیار مراقب بود که این رابطه شکل دوستانه و عاطفی به خود نگیرد. پس اینکه شما گفتید «اگر این ارتباط دوستانه از طریق پیامک باشد، بدون قصد و نیت بد و بدون شهوت» نیز ، مصداق اینگونه ارتباط هاست و اشکال دارد. در ضمن ارتباط های پیامکی و تلفنی با توجه به گرایش طبیعی دو جنس مخالف نسبت به هم، به روابط حضوری نیز می کشد (تجربه های فراوان افراد، این را نشان داده) و ابعاد خطرناک تر و گسترده تری می گیرد که ترک آن رفتارها و رهایی از آسیب هایش بسیار مشکل می شود. توضیحاتی که در ادامه می آید این موضوع را بیشتر برایتان روشن می کند :
1. اگر کسی بگوید من می خواهم با جنس مخالف رابطه عاطفی و دوستانه پیامکی و تلفنی داشته باشم بدون شهوت! حرفی متناقض گفته؛ چون اولاً به دلیل وجود غریزه جنسی که خداوند آن را در نهاد هر انسان سالمی قرار داده، دو جنس مخالف به طور طبیعی به هم تمایل دارند، و در رابطه های عاطفی، دوستانه و خارج از چهارچوب به دلیل این ویژگی انسان ها، مسلماً شهوت وجود دارد و کسی که آن را نفی کند تنها خود را فریب داده؛ ثانیاً شهوت در معنای اصلی خود به معنی میل و رغبت به چیزی است، و وقتی شما با اراده و اختیار خود، با جنس مخالفتان رابطه عاطفی و دوستانه برقرار کنید، به معنی این است که میل به این کار دارید و این میل هم به دلیل وجود همان غریزه جنسی است. پس فرض رابطه عاطفی و دوستانه دختر و پسر بدون وجود شهوت، فرض باطلی است. گفتنی است برخی اوقات این شهوت موجب صدور رفتارهای پرخطری چون ارتباط جنسی و ... می شود و گاهی خیر؛ ولی اینها هیچ کدام تغییر در حکم این مسأله ایجاد نمی کند و هر دو گناه است و آسیب زا می باشد. اين نوع رابطه ها، بهترين فضا را براي جولان شيطان و هواي نفس فراهم مي كند و بسيار خطرناك است و فرد مسلمان از این رابطه ها اجتناب می کند تا رضایت خداوند را کسب کند و نه شیطان را.
2. برخی می گویند ما می خواهیم با جنس مخالف رابطه داشته باشیم و حرف های معمولی بزنیم و نیت بدی نداریم و شهوتی هم در کار نیست! به این افراد باید گفت : چرا این حرف های معمولی را با دوستان هم جنس خود نمی زنید؟ وقتی به درون خود رجوع کنند می بینند رابطه با جنس مخالف برایشان لذتی دیگر دارد (و این همان شهوتی است که معطوف به نامحرم می باشد و گناه است). هر انسان عاقل و بالغی می داند که حتی فکر رابطه دوستانه و عاطفی با جنس مخالف (نامحرم) و تصور آن در ذهن، تحریک کننده است، حال چه برسد به ارتباط! ؛ توجیهات مختلف نمی تواند واقعیت را تغییر دهد و نباید خود را فریب دهیم. البته گرایش زن و مرد نسبت به هم طبیعی است ولی باید از راه ایمن و شرعی به آن پاسخ داد که آن راه را دین مشخص کرده : ازدواج. برای ازدواج هم باید تلاش کرد و کمی صبر و تحمل نیز داشت تا شرایطش فراهم گردد.

*** پرسشگر محترم؛ ما در ادامه مطالبی را تقدیم تان خواهیم کرد تا شناختی صحیح نسبت به این گونه روابط و آسیب های آن پیدا کنید و این شناخت باعث جهت دهی صحیح به رفتارهایتان گردد؛ چرا که رفتارهای ما تابع اندیشه های ماست و اگر اندیشه های صحیح در وجود ما شکل بگیرد، رفتارهایمان نیز صحیح خواهد شد. ما تنها می توانیم حکمت تحریم این روابط و آسیب ها و پیامدهای منفی آن را برایتان رونمایی کنیم، بقیه راه با شماست چرا که ما صاحب اراده و اختیار شما نیستیم. اگر فردی اینها را قبول نکند، تنها خود متضرر می گردد. اکنون به توضیحات زیر که حکمت تحریم و پیامدهای منفی روابط دختر و پسر نامحرم پیش از ازدواج را نشان می دهد، توجه کنید :
* در ابتدا دو موقعيت فرضي و احتمالي را مثال مي زنم و واكنش يك انسان سالم، بهنجار و عاقل را در آن موقعيت ها بيان مي كنم :
- فرض كنيد ماده اي بسيار زيبا و خوشرنگ در طبيعت وجود دارد، كه دانشمندان به اين نتيجه رسيدند برخي اوقات و به دليل فعل و انفعالاتي كه در آن صورت مي گيرد نوري را از خود ساطع مي كند كه به محض برخورد به چشم، باعث نابينايي فرد مي گردد و راهي هم براي جلوگيري از آن كشف نشده است. انسان عاقل هيچ گاه به سمت اين ماده نمي رود. چرا؟ چون با امكان نابينا شدن مواجه است و با نرفتن به سمت آن ماده، مي خواهد جلوي كور شدن خود را بگيرد.
- فرض كنيد مي خواهيد به مغازه اي برويد كه دو مسير براي رفتن به آنجا وجود دارد. هنگامي كه مي خواهيد وارد يكي از آن دو مسير شويد، افرادي به شما مي گويند، شيري از باغ وحش فرار كرده و در مسيري كه شما قصد عبور از آن را داريد، آزاد است و هر كسي از آن جا رد شود، امكان دريده شدن و كشته شدنش وجود دارد. عكس العمل انسان عاقل در اينجا چيست؟ حتي اگر احتمال اين را بدهد كه آن افراد يك درصد به او راست گفته باشند، براي حفظ جان، مسير خود را تغيير مي دهد، چون با امكان كشته شدن توسط شير، مواجه است.
* يكي از دلايلي كه دين، انسان را از روابط بي چارچوب و خارج از شرع با جنس مخالف نهي مي كند، امكان آلوده شدن به گناه است. به دليل غريزه جنسي و كشش خدادادي كه بين جنس زن و مرد وجود دارد (كه براي شكل گيري ازدواج هم لازم است)، هيچ انسان سالم و عاقلي نمي تواند بگويد من در رابطه با جنس مخالف (رابطه دوستانه و عاطفي) به گناه آلوده نمي شوم؛ اين امكان گناه، بدون شك وجود دارد. مكاتبات فراواني با ما مي شود كه دختر و پسر (حتي به قصد ازدواج و شناخت بیشتر و آماده شدن شرایط) با هم رابطه پيدا كرده اند و به خود مطمئن بوده اند و مي خواستند كه شرعي هم عمل كنند ولي لغزيده اند و علاوه بر صدمات روحي حاصل از اين رابطه ها، به وادي گناهان بزرگ نيز كشيده شده اند و حالا پشيمانند. آدمي از يك لحظه بعد خود با خبر نيست، آن هم در رابطه با اين موضوع كه به طور طبيعي جاذبه و كشش فراواني دارد و يكي از مهمترين لغزش گاه هاي انسان است. حتماً داستان آن زاهد (مقدس اردبیلی) را شنيده ايد كه به او گفتند اگر با يك دختر، تنها باشي چكار مي كني؟ گفت : پناه مي برم به خدا. در ضمن، علاوه بر اينكه احتمال آلوده شدن و لغزش از طرف خود فرد وجود دارد، امكاني ديگر از طرف فرد مقابل هم هست. اگر طرف مقابل اقدام به كاري گناه آلود كند، طرف ديگر نيز درگير خواهد شد. حتي اگر كسي بگويد من مقابله مي كنم و جلوگيري مي كنم!؛ چون به هر حال اتفاق رخ داده و در ذهن فرد هميشه باقي مي ماند و اين اتفاق را هم خود فرد با اقدام به اين نوع رابطه ايجاد كرده است. پس امكان آلوده شدن به گناه در روابط دختر و پسر بسيار بالا و دو طرفه هم هست. گفتنی است در عصر حاضر، بسیاری از این دوستی ها از رابطه های پیامکی و تلفنی یا چت در اینترنت و شبکه های اجتماعی، آغاز می گردد و به روابط حضوری نیز کشیده می شود. فراوانی تجارب تلخ دراین نوع روابط (مورد سوء استفاده واقع شدن، از بین رفتن باکرگی دختر، باردار شدن دختر، درگیر بیماری های آمیزشی شدن، امکان انتقال ویروس HIV و ابتلا به بیماری ایدز، آبرو ریزی، عذاب وجدان شدید، افسردگی، خودکشی و ...) به قدری است که آینده تاریک آن کاملاً واضح و مشخص است.
انسان عاقل و ديندار وقتي این آسیب ها را می بیند و با امکان گناه كه فضاي روح و فطرتش را آلوده مي كند، مواجه مي شود، هيچ گاه به سمت آن نمي رود. در مورد مسائل مادي (كه دو مثال در بالا آورديم) نوع بشر بسيار حساس تر است، و اگر موردي باشد كه به جسم يا مال او آسيب بزند، از آن سریعاً حذر مي كند، چون اگر به آن ها بي توجهي كند، اثرات منفي اش را فوري مي بيند و حس مي كند؛ اما در مورد آسيب هاي معنوي چون مشهود نيست، برخي افراد يا آن ها را قبول نمي كنند و يا مي خواهند با توجيهات مختلف از آن ها عبور كنند. اما اين توجيهات (كه موافق با هواي نفس و در جهت كسب لذت هاي نامشروع است) مانع اثرات مخرب رفتارهاي اشتباه ما نخواهد بود و به تدريج و در طي زمان، نتايج منفي اعمال غير شرعي خود را هم در اين دنيا و هم در دنياي ابدي خواهند دید.

*** در اینجا برخي از پيامدهاي منفي روابط عاطفي دختر و پسر، پيش از ازدواج را نیز برايتان رونمايي مي كنم (از کتاب روابط دختر و پسر، پرسش ها و پاسخ های دانشجویی، محمدرضا احمدی، نشر معارف) تا با مشكلات و عيوب اين گونه ارتباط هاي غير شرعي بیشتر آشنا شويد و حكمت تحريم اين گونه روابط را نیز بهتر متوجه گردید و هيچ گاه با توجیهات مختلف به سمت اين روابط نرويد، چرا كه تاريخ اين گونه روابط غير شرعي و بي چهارچوب به ما گوشزد مي كند كه انسان خودش را در دامي كه بسياري از خوش باوران ( حتي افراد مذهبي) در آن گرفتار شده اند، نيندازد :
1. فقدان شناخت درست و واقع بينانه : معمولاً ادّعا مي ‏شود اين گونه روابط و دوستي‏ ها به انگيزه ازدواج شكل مي‏ گيرد، ولي با كمي دقّت فهميده مي‏ شود، روح حاكم بر اين گونه دوستي‏ها، عشق‏ورزي كور است نه خردورزي. پاي خرد و عقل در ميدان عاشقي لنگ است. امام علي عليه السلام مي‏ فرمايند: «حبّ الشّيء يعمي و يصمّ»، دوست داشتن چيزي انسان را كور و كر مي كند. در حالي كه تصميم ‏گيري درست در مورد ازدواج با فرد خاص، تنها با تكيه بر عقلانيّت و خردورزي ممكن است. دوستي‏هاي قبل از گزينش همسر، راه عقل را مسدود و چشم واقع بين انسان را كور مي‏ سازد و اجازه نمي ‏دهد تا يك تصميم صحيح و پيراسته از اشتباه گرفته شود. اين نوع انتخاب‏ ها كه در فضايي آكنده از احساسات و عواطف انجام مي‏ گيرد. به دليل نبود شناخت عميق و واقع‏ بينانه، زندي مشترك را تلخ و آينده را تيره و تار مي ‏سازد.
2. ايجاد جو بدبيني و ازدواج هاي ناموفق : ازدواج‏ هايي كه ثمره ارتباط قبلي دختر و پسر است، با مشكلات متعددي مواجه است. از طرفي چون عشق و علاقه، قبل از شناخت دقيق يكديگر شكل گرفته است، قدرت انتخاب را از آنان سلب مي‏ كند و موجب مي ‏شود بدون شناسايي دقيقِ طرف مقابل و خانوادة او، اقدام به ازدواج كنند. بر اين اساس، پس از گذشت مدتي از ازدواج و فرونشستن محبّت اوليه، دو طرف متوجه نقايص طرف مقابل و ناهماهنگي‏ ها مي ‏شوند. مشاهدة اين موارد، زمينه گسست و درگيري را بين همسران فراهم مي‏ كند. از سوي ديگر با توجه به ارتباط قبلي هر يك از دختر و پسر، آنها نسبت به همسر خود دچار سوءظن شده، حاكميت فضاي بي‏اعتمادي نيز به شكنندگي روابط آنها منجر خواهد شد. دختر و پسري كه قبل از ازدواج با همديگر ارتباط داشته‏ اند، نمي‏ توانند به يكديگر اعتماد كنند و هميشه اين تصور وجود دارد كه نكند همسرش با ديگري ارتباط دارد. پسر به خود مي‏ گويد اين دختر وقتي به راحتي با من پيوند و رابطه نامشروع برقرار نمود، پس از اعتقاد و ايمان قوي برخوردار نيست. بنابر اين از كجا معلوم پيش از ارتباط با من، با فرد ديگري طرح دوستي نريخته است. از كجا معلوم كه در آينده با اين كه همسر من است با ديگري ارتباط برقرار نكند؟دختر نيز همين تصور را نسبت به پسر دارد. بر اين اساس اين گونه ازدواج ‏ها داراي پايه واساسي سست و متزلزل است و تجربه نشان داده كه در بيشتر اوقات منجر به طلاق و جدايي مي ‏گردد.
بر اساس يك يافته پژوهشي در آمريكا، زوج ‏هايي كه پيش از ازدواج با يكديگر زندگي مي‏ كنند زندگي زناشويي آنها با مشكلات عديده ‏اي رو به رو است و منجر به طلاق مي ‏شود. به گزارش ايسنا، دكتر «كاترين كوهان»، استاد دانشگاه ايالت پنسيلوانيا گفت : طبق آخرين تحقيقات، افرادي كه پيش از ازدواج با يكديگر رابطه داشته ‏اند بعد از ازدواج در حلّ مشكلات خود عاجزند، چرا كه نسبت به يكديگر بسيار بدبين هستند. كوهان گفت: طبيعت ارتباطات آزاد اين است كه زوجين چندان انگيزه‏ اي براي حل درگيري ‏ها و حمايت از مهارت‏هاي خود ندارند. وي افزود: به نظر مي‏ رسد ارتباطات اين افراد زودتر از افرادي كه با يكديگر دوست نبوده‏ اند، سرد و منجر به طلاق مي‏ شود. وي در پايان گفت: مي ‏توانم بگويم رابطه قبل از ازدواج به هيچ وجه سبب دوام زندگي زناشويي نمي‏ شود [روزنامه جمهوري اسلامي – ش 6571- 29/11/1380 – ص 5]
3. افت تحصيلي و ركود علمي : اين گونه روابط باعث مي‏ شود كه دو طرف تمام فكر و توجه و تمركز خود را صرف ديدارها و ملاقات ‏هاي حضوري و تلفني خود بكنند و اين بزرگ‏ترين مانع براي رشد و ترقي علمي است؛ زيرا تحصيل دانش نيازمند تمركز نيروهاي فكري وروحي است. دل ‏مشغولي و اضطرابي كه در اثر اين گونه پيوندها پديد مي ‏آيد بزرگ‏ترين سد راه تعالي علمي و تحصيلي است؛ لذا متصديان امور علمي مدارس و دانشگاه‏ ها توصيه مي‏ كنند. حتي ايام عقد و نامزدي جوانان در بحبوحه تحصيلات نباشد تا آنان بتوانند با تمركز بيشتر فكر، در ادامه دروس و امتحانات موفق شوند.
4. عدم استقبال از تشكيل خانواده : اين گونه روابط و دوستي‏ها معمولا به انگيزه تفنّن و سرگرمي شكل مي ‏گيرد و در خلال آن از خود باوري و زودباوري دختران سوء استفاده مي شود. متاسفانه در بسياري موارد بين عشق و هوس تمييز داده نمي‏ شود. عشق حقيقي و پاك با هوس ‏هاي آلوده و زودگذر، تفاوت جوهري دارد. برخي از اين روابط كه مبتني بر هوسراني و سرگرمي است، پس از مدتي رو به سردي و افول مي ‏نهد. جاذبه و دل ربايي‏ ها مربوط به روزها و ماه‏ هاي اول دوستي است؛ ولي ديري نمي ‏پايد كه اين روابط عادي شده و به جدايي مي كشد. حس تنوع طلبي انسان از يك طرف و فقدان عامل بازدارنده از طرف ديگر باعث مي ‏شود برخي سراغ ازدواج و تشكيل خانواده نروند. جامعه ‏اي كه از تشكيل كانون خانواده استقبال نكند هيچ‏ گونه ضمانتي براي رشد و شكوفايي فضايل انساني در آن وجود ندارد. عمده خوبي‏ها و كمالات والاي انساني در پرتو تشكيل خانواده‏ اي سالم، به فعليت مي‏ رسد.
5. اضطراب، تشويش و احساس نگراني : در دوستي‏ هاي موجود بين دختران و پسران، از آنجا كه مقاومتي بسيار قوي از طرف پدر يا مادر يا جامعه براي ممانعت از برقراري اين دوستي ‏ها وجود دارد، اين گونه دوستي ‏ها با مخاطرات رواني گوناگوني از جمله اضطراب و تشويش همراه است. وجود افكار ديگري چون احساس گناه و نگراني از تهديداتي كه براي فاش كردن روابط صورت مي‏ گيرد، يك تعارض دروني و اضطراب مستمر را به دنبال خود دارد. بنابر اين وجود چنين دلهره ‏ها و اضطراب ‏هايي كه گاهي لطمه‏ هاي جبران ناپذيري بر جسم و روان انسان دارد، از جمله آسيب‏هاي اين گونه روابط است.
6. تنزل موقعيت اجتماعي : ارتباط با جنس مخالف و افشا شدن آن، باعث لكه‌دارشدن آبروي دختر و پسر و خانواده آنها (مخصوصاً خانواده دختر) مي‏ شود و به نوعي خانواده‌ها را دچار بحران‌ مي‌كند. چه ‏بسا خانوادة دختر يا خود دختر ديگر نتوانند در آن محل بمانند و مجبور شوند به شهر و ديار غربت مهاجرت كنند. حتي ممكن است خانواده ‏اي، دختر خود را به قتل برساند.
7. محروميت از ازدواج پاك : هر انساني در سرشت و نهاد خويش به دنبال پاكي‏ها و نجابت است. پسران و دختراني كه در پي اين روابط غير شرعي هستند در حقيقت پشت پا به سرنوشت خود زده ‏اند و اين امر باعث مي ‏شود كه آن‏ها به جرم آلودگي به اين روابط شرايط ازدواج پاك را از دست بدهند. اين گونه روابط ناسالم در ازدواج پسران مشکل ايجاد مي كند و در آينده هم باعث عدم رضايت از زندگي مي شود و دختران را نيز در معرض آسيب هاي فراوان و بعضاً جبران ناپذير قرار مي دهد.
8. آلوده شدن به گناه : قرآن كريم و روايت معصومان (ع) انسان را از رابطه نامشروع با ديگران و نگاه‏ هاي شهوت‏آميز برحذر داشته، وعدة خسران و عذاب به مرتكبان چنين اعمالي داده است. قرآن كريم مي‏ فرمايد: قُل لِّلْمُؤْمِنينَ يَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ و َيَحْفَظُوا فُروجَهُمْ ذَلِكَ أزْكي ... و َقُل لِّلْمُؤْمِناتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَيَحْفظْنَ فُرُوجَهُنَّ و َلاَ يُبْدينَ... زينَتَهُنَّ إِلاّ لِبُعُولَتِهِنَّ ... ؛ «به مؤمنان بگو! چشم‏هاي خود را [از نگاه به نامحرمان] فرو گيرند و عفاف خود را حفظ كنند. اين براي آنان پاكيزه‏تر است... و به زنان با ايمان بگو : چشم‏ هاي خود را [از نگاه هوس ‏آلود] فرو گيرند و دامان خويش را حفظ كنند و زينت خود را آشكار ننمايند جز بر شوهرانشان ...» (1).
اين آيه، به صراحت دستور داده است زن و مرد نامحرم به يكديگر نگاه شهوت‏ آلود نداشته باشند. به‏ راستي اگر به اين آيه مباركه عمل شود و دختر و پسر نامحرم از ابتدا به يكديگر توجه ننمايند و به هم نگاه هوس‏ آلود نكنند، آيا دوستي ‏ها و عشق ‏هاي خياباني به ‏وجود مي ‏آيند؟ اگرچه اين آيه مربوط به مطلق نگاه‏ هاي آلوده به جنس مخالف است و از آن نهي مي‏ كند، ولي مي ‏توان به ‏عنوان دليل قاطعي براي غير مجاز بودن ارتباط دختر و پسر، از آن بهره برد؛ زيرا در ارتباط دختر و پسر هزاران نگاه آلوده رد و بدل مي ‏شود و چه ‏بسا از حد نگاه شهواني بگذرد و به ارتباط جنسي منجر شود.
قرآن كريم در آية 25 سورة نساء نیز به مردان سفارش مي‏ كند با دختراني كه روابط پنهاني و دوستِ پسر دارند، ازدواج نكنند. قرآن كريم اين عمل را زشت و ناپسند دانسته، و آن را در كنار افراد زناكار مطرح كرده است (2)؛ همچنين در آية 5 سورة مائده به مردان توصيه مي‌كند پاك‌دامن باشند و از روابط پنهاني با زنان پرهيز كرده، دوستِ دختر نگيرند (3).
*** پرسشگر گرامي؛ ما مسمانيم و كلام خدا كه در قرآن آمده است، براي ما حجت است و دو آيه بالا به ما مي گويد : هيچ پسری نبايد دوست دختر بگيرد و هيچ دختری هم نبايد دوست پسر بگيرد ؛ آيا اين آيات، دليل محكمي براي نزديك نشدن به اينگونه روابط نيست؟ ***
علامه مجلسي در روايتي از معصومان(ع) نقل مي ‏كند كه فرمودند : «كسي كه به حرام دستش را به دست زني برساند، چون به صحراي محشر درآيد، دستش بسته باشد؛ و كسي كه با زنان نامحرم، خوش‏طبعي، شوخي و مزاح كند، خداوند در عوض هر كلمه، ساليان زيادي او را در محشر حبس مي‏ كند؛ و اگر زني راضي شود كه مردي به حرام او را در آغوش بگيرد، ببوسد يا به حرام با او ملاقات نمايد و يا با او خوش ‏طبعي و شوخي كند، بر او نيز گناهي همانند آن مرد است» (4).

*** نكته پاياني :
پرسشگر گرامي؛ ارتباط غير شرعي دختر و پسر، يكي از بهترين فضاها، براي جولان هواي نفس و شيطان است؛ شيطان هنرمند قهاري است و اين رابطه هاي نامشروع را به زيبايي توجيه مي كند : «اين كارها اشكالي ندارد»، «رابطه شما پیامکی است»، «ارتباط شما پاک است»، «شما که کار خلافی انجام نمی دهید»، «شما شهوتتان را کنترل کرده اید و نیت بدی ندارید» ، «شما که قصدتان ازدواج است و به زودی به هم محرم می شوید»، «شما که کار گناهی انجام نمی دهید»، «بگذاريد همديگر را بيشتر بشناسيد»، «افرادي كه مانع تان مي شوند به شما حسودي مي كنند» و هزار توجيه شیطانی ديگر. اين گونه ارتباط، فرصتي طلايي را در اختيار هواي نفس و شيطان قرار مي دهد تا فرد را از مسير بندگي خدا خارج و در باتلاق گناه غرق كند. هيچ فردي نمي تواند بگويد من خودم را كنترل مي كنم، من فلانم، من ... ؛ تاريخ اين روابط چيز ديگري مي گويد. کسي منكر اين نمي شود كه ارتباط با جنس مخالف باعث تحريك غريزه و ايجاد لذت در فرد مي شود؛ اما آيا بايد هر لذتي را از هر طريقي به دست آورد؟! براي لذت بردن از جنس مخالف، دين ما يك راه گذاشته است و آن ازدواج است و اين گونه لذت را بايد از اين طريق به دست آورد. دين آمده است ما را براي درست زندگي كردن راهنمايي كند و به ما مي گويد اينگونه ارتباط با نامحرم ( با هر توجيهي) بسيار آسيب زاست و پيامدهاي منفي فراواني براي زندگي دنيايي و اخروي فرد به ارمغان مي آورد. اگر ما مسلمان هستيم بايد راه دين را انتخاب كنيم و نه راه شيطان را. هواي نفس و وسوسه هاي شيطاني راه درست را مخدوش مي كنند و راه نادرست را زيبا جلوه مي دهند. اين هنر شيطان است. حال ما هستيم و اراده و اختيارمان در يك طرف و راه دين و راه شيطان در طرف ديگر. ميدان امتحان مهياست. مي توانيم راه درست را انتخاب كنيم (راه دین) و سعادتمند شويم و مي توانيم راه اشتباه را انتخاب كنيم (راه شیطان) و آينده ابديمان را به نابودي بكشانيم.

پي نوشت ها :
1. سوره نور ، آیات 31‌ -‌30.
2. فَانكِحُوهُنَّ بِإِذنِ أَهْلِهِنَّ وآتوهُنَّ اُجُورَهُنَّ بِالمعرُوف مُحصَناتٍ غيْرَ مُسافِحاتٍ ولا مُتَّخِذاتِ أخْدان؛ «آنان را با اجازة خانواده‏ هايشان به همسرى خود درآوريد و مهرشان را به‏طور پسنديده به آنان بدهيد؛ به شرط آنكه پاك‌دامن باشند و زناكار و دوست‏گيران نباشند».
3. وَلا مُتَّخذى اخدانٍ؛ «مردانى كه دوست‏گير از زنان نيستند».
4. محمدباقر مجلسى، عين ‏الحيوه، ص140.

موفق باشید؛ باز هم با ما مکاتبه کنید.

نویسنده : علی حسینعلی پور

دیدگاه ها

تنظیمات نمایش دیدگاه

روش مورد نظر را برای نمایش دیدگاهها را انتخاب کنید و بر روی گزینه "ذخیره تنظیمات" کلیک کنید

سلام ببخشید من ی مدت با یه

سلام ببخشید من ی مدت با یه نفر (جنس مخالف)در ارتباط بودم و بعد کناره گیری کردم به دلیل مسائل مذهبی و اینکه فهمیدم گناهه
ولی خب هنوز هم فکرم درگیره ایا این هم گناهه؟؟؟واگر گناه چه کار کنم دیگه فکرم درگیر نباشه؟؟؟

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : https://www.porseman.com/search
** درج سوال به وسیله ربات پرسمان در سروش و ایتا : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

سوال

سلام
اگر نباید باجنس مخالف ارتباطی داشته باشیم پس چگونه باید همسر خود را انتخاب کنیم؟

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://akhlagh.porsemani.ir/node/326
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان: @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

خوب بود ولی.......

سلام من ی دختر15ساله هستم حرفای شمارو قبول دارم،ولی همه چیزهایی که گفتین از دین و قرآن و حرفایی خدا بوده همشون درست هستن ولی منطقی نیستن...همه میگن دین اسلام دین منطقِ پس لطفا منطقی جواب بدین ترجیحا بدون در نظر گرفتن دین

پاسخ

سلام علیکم.
در پاسخ به نظر شما چهار نکته را متذکر می شویم:
1. اینکه می گویید منطقی نیستند بر چه اساسی است؟ منطق چه کسی؟ بر اساس فهم و درک خودتان؟ آیا فهم و درک ما کامل است؟ چگونه می توانیم ادعای کامل بودن عقل و منطق خودمان را داشته باشیم؟ آیا عقل کل جهان هستیم که بتوانیم تشخیص بدهیم هر موضوعی در عالم منطقی هست یا نیست؟ مسلما به جز معصومین کسی نمی تواند ادعای عقل کل داشتن بکند. عقل بسیاری از انسان ها از فهمیدن خیلی از مسائل ناتوان است؛ و وقتی ناتوانیم می بایست رجوع به افراد دانا کنیم و از آنها پیروی نماییم. خداوند هم این افراد را معرفی کرده است (امامان و پیامبران و اولیای الهی)
2. ما مسلمان هستیم و دینمان اسلام. دین در سراسر زندگی یک مسلمان می بایست جاری باشد و ببیند که در موضوعات مختلف دستورات خدا چیست و بر اساس آن عمل کند. اینکه بدون دخالت دین حرفی بزنیم حرف افراد لائیک و سکولار می باشد. در ضمن دستورات اسلام کاملا عقلی و منطقی است ولی وقتی فردی قادر به درک اصل مطلب و حکمت مربوط به آن نباشد، بر چسب بی منطقی را به آن می زند. مشکل از دین نیست، مشکل از ماست.
3. این سوال موضوعی در دایره محرم و نامحرم می باشد که اسلام صریحا درباره آن نظر داده است. حال چگونه می شود بدون در نظر گرفتن دین به آن پاسخ داد؟ به نظر ما نمی شود.
4. جواب شما بدون در نظر گرفتن دین این خواهد بود : به هر چه عقل تان درک می کند و منطقتان می گوید عمل کنید و تبعات منفی آن را تجربه کنید (چه در دنیا و چه در آخرت). البته ما به هیچ عنوان این پاسخ را درست نمی دانیم و پاسخ ما همان متن بالاست.

سلام من با دوهفته هست ک دارم

سلام من با دوهفته هست ک دارم با به پسر خارجی حرف میزنم اهل اسپانیاس باهم قرار گذاشتیم ک اون یه روز بهم زنگ بزنه حالا من نمیدونم کارم درسته میترسم برام دردسر بشه توروخدا کمکم کنید

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

من با یک دختری تو فضای مجازی

من با یک دختری تو فضای مجازی آشنا شدم. از مکالمات ایشون تو ضمیرناهوشیارم تصویرسازی می شد و بدجوری تحریک می شدم. توبه کرده ام و می دونم که خدا من رو می بخشه . اما ناراحتی ام از اینه که احساس می کنم به اون دختر خیانت کرده ام و عفتش رو خدشه دار کردم و الان دچار عذاب وجدان شدید هستم. لطفا کمکم کنید1

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

عاقبت بخیری

سلام ممنون از مطالبتون.فوق العاده بودن و فقط یه سوال باقی موند برام...ایا خدایا واقعا عاقبت بخیری رو ازم سلب نمیکنه؟؟؟منم میتونم خوشبختی واقعی رو حس کنم یا نه؟؟نگرانم ک ب همسر ایندم خیانت کرده باشم بخاطر حس پاکی ک ب اشتباه در اختیار کس دیگه ای قرار دادم...هر روز اشک میاد تو چشمام و از اینکه خدا بهم نگاه نکنه میترسم..مرحله دوم توبه تکرار نکردن گناه و از بین رفتن شیرینی و لذت گناهه..من واقعا ب این مرحله رسیدم ولی بازم بعضی موقع دلتنگ میشم...خیلی میترسم.از عاقبتم...کمکم کنید

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

سلام من دختری هستم که هیچ وقت

سلام من دختری هستم که هیچ وقت با پسری رابطه نداشتم و ترم دو دانشگاهم دوستام میگن که تاکی دیوار اطراف خو دتو محکم میکنی اگه سنت بالا رفت دیگه نمیتونی انتخاب بکنی و از اخلاق پسرا هیچی نمیفهمی تو رو خدا جوابم رو بدید چکار کنم

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

دوست داشتن ناومحرم

باعرض سلام خدمت شما
خواستم عرض کنم خدمتتون ک من بعد از نه سالگیم فک کنم همون سال جشن تکلیفم نماز میخوندمو... اما بعدش انقد ادمه منحرفی شدم ک هیچ انگی نبود ک من گوش نداده باشم و وقتی ک من کلاس ششم بودم عموم اینا اومدن خونمون تازه سیزده چهارده سال پیش دیده بودمشون.
چند روزی موندن خونمون، پسرعموم خیلی پسر درسخونو مذهبیو اینا... بود وقتی اون نمازاشو میخوند من خوشم میومد و من کم کم عاشق پسر عموم شدم بعد اون دیگه هیچوقت نبود که من اهنگی گوش بدم یا... من الان خیلی به خدا نزدیکتر شدم که بهتره بگم اون نزدیکم کرد به خدا.
حالا سوال من از شما اینه که من اونو دوست دارم وهر کاری بکنم اون از ذهنم نمیره ایا این که من اونو دوست دارم گناهه؟

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

پشیمونم

سلام
دختری هستم 19 ساله که 3یا4 سال پیش اشتباهی کردم که الان انقدر پشیمونم که این مسله همش تو ذهنم هست وخیلی فکرمو درگیر کرده15 سالم بود که از طرق فضای مجازی مخرب با پسری اشنا شدم اولش همه چیز خوب بود در مورد درس و مسایل معمولی حرف میزدیم حتی بیشتر اوقا هم دیگرو خواهر برادر خطاب میکردیم تا اینکه مسله یکم جدی تر شد توی رودربایستی شماره موبایلمو به اون آقا دادم دیگه خواهر برادرانه نبود البته من سعی میکردم پامو کج نذارم این ارتباط تقریبا 1 یا 2 سال طول کشید تا حرفای یکی از دوستام منو به خودم اورد من از دوست پسر داشتن متنفر بودم ولی خودم اسیر این مسله شده بودم این بود که رابطه رو کم وبعد به طور کامل قطع کردم الان بیشتر از یک ساله که این مسله به طور کامل تموم شده حتی خط موبایلمو عوض کردم(البته اون آقا هم این کارو کردن)سنم کم بود و مرتکب خطا شدم البته ما جفتمون کم سن وسال بودیم ما حتی هم دیگرو خارج از فضای مجازی و تلفنی فرا تر نبردیم حتی یکی دو بار که تصمیم به این کار داشتیم من مانع این کار شدم آدم بی دین وایمونی نبودم ونیستم الان ارتباطم با خدا خیلی بیشتر شده ولی عذاب وجدانم هنوز هست مخصوصا در مورد زندگی مشترک آینده اینکه به همسرم این مسایلو توضیح بدم یا نه بعضیا میگن نه نباید چیزیرو مخفی کرد بعضیا هم میگن اگه بگیم زندگیمونو خراب میکنه پیش خدا و همسر آیندم شرمنده هستم خواهش میکنم بگید چیکار کنم بگم یا نگم؟ استخاره گرفتم برام اومد بگو ولی اولش مشکل داری بعدش درست میشه اصلا من صلاحیت استخاره گرفتنو دارم چیکار کنم ؟خواهش میکنم آرومم کنید

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://www.moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot

سلام علیرضا هستم ۱۷ساله یک

سلام علیرضا هستم ۱۷ساله یک سوال داشتم کلا دوستی کار درستی نیست؟حتما باید قصد ازدواج باشه؟ من خودم در فضای مجازی دوست زیاد داشتم اما فقط واسه سرگرمی هیچ وابستگیم تا العان پیش نیومده تا العان ولی مایلم در ایند یک دوست خارج از فضامجازی داشته باشم جوری که حداقل قیافشو ببینم!! میخواستم بدونم اشکالی داره؟حتما باید قصدم ازدواج باشه؟اخه من تا ۳۰سالگی اصلا فکر ازدواجم نمیکنم چون اصلا درست نیست گیریم ازدواج کردم باید تو کارتون بخوابیم ؟یا از بابام پول بگیرم بدم به زنم؟ اما خب وقتی رفیقامو میبینم که با دوستاشونن واقعا حسودیم میشه اگه دوست داشتن درست نیست حداقل بگید چطور خودمو ۱۳سال نگه دارم ؟خودمم میدونم ادم با این چیزا هم از درس میوفته هم روحش اسیب میبینه اما واقعا نمیدونم چرا با تمامه اینا باز مایلم با کسی دوست باشم و همیشه هم فکر میکنم راهی هست که دونفر اسیب نبینین ؟به نظر شما این راه هست؟ من اینسوالارو برایه ایندم پرسیدم نه العان العان

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://www.moshavereh.porsemani.ir/q
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

سوال

سلام ..من دختری شونزده ساله هستم...شش ماه پیش از طریق یک سری سرکاری و بازی دوستم با گوشیم با دوس پسرش اشنا شدم..اونموقع رابطشونو به هم زده بودنو از عشق بینهایتشون خبر داشتم..پسره خیلی داغون بود و چون یه مدت کووتاه قبل ترشم داداششو از دست داده بود افسردگی شدید گرفته بود و هرلحظه امکان خودکشی داشت..یه شب به قصد انتقام از عشق و دوس داشتن به پارتی های شبونه رفت و قصد زیان رسوندن به دخترا رو داشت ولی خدارو شکر برگشت..همش میخاس خودکشی کنه و ارزوی مرگ میکرد...

ارجاع به بخش سوال

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://www.moshavereh.porsemani.ir/q
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

عشق دونفره مجازی

سلام
من یه دختر ۱۵ سالم همه میگن هنوز زوده ولی من نمیتونم احساساتم رو کنترل کنم همیشه دعا میکنم به معشوقم برسم آخه خیلی ازش دورم چون تو یه شهر نیستیم راستش ما باهم تقریبا فامیل دوریم ولی هم من اونو خیلی دوست دارم هم اون منو ولی نمیدونم چرا یه حس خجالت و گناه بهم دست میده اما من اونو خیلییییی دوست دارم تقریبا چند سال برای دیدنش صبر کردم که آخرش دیدمش نشد باهم حرف بزنیم چون خجالتی هستیم اون یکم از من بزرگتره ولی خیلی دوسش دارم الان هم فقط از طریق شبکه های اجتماعی باهم حرف میزنیم و احساساتمونو بهم میگیم قراره به امید خدا دوباره بریم شهر اونا و ببینمش اما فعلانه نمیدونم باید چی کار کنم گیج شدم لطفا جواب بدید و یه چیزی بهم بگید که الان باید چی کار کنم درضمن بنم بگیدکه برای این که حس گناه نکنم چیکار کنم ولی راستی خواستم بدونم این رابطه گناهه؟
لطفا بگید

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

...

سلام خواهش میکنم به سوال من پاسخ بدید من دختری بیست ساله هستم با پسری که از خودم یک سال بزرگ تره دوس شدم الان نزدیک یک ساله دوستیم اما کمی ارتباط فیزیکی داریم البته رابطه جنسی نه .من خیلی دوسش دارم نمیتونم ولش کنم اونم همین طور فقط چون شرایط ازدواج نداره باید چن سال صبر کنیم من چی کار کنم که گناه نکنیم من عذاب وجدان دارم

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

امیررضا

سلام،من امسال دانشگاه رفتم و تو دانشگاه در کل با سه تا پسر و یک دختر درارتباط هستم، و خودمم از نظر عقیده اگر تعریف نباشه خیلی رو مسائل حلال و حرام حساسم و حتی این رابطه درسی با دختر رو با خانوادم هم در میان گذاشتم اما سوالم این هستش که اگر این صحبت کردن در حد درس باشه و در صحبت کردن هم با نهایت ادب باشه و به دور از شوخی یا غیره بازم مشکلی داره، این صحبت فقط در تلگرام هستش و من خودم حتی با اون دختر در دانشگاه سلام و احوالی نمیکنم و فقط صحبتم با ایشون در حد درس هست، آیا بازم مشکلی داره؟؛ البته این رو هم بگم که من از عمد تمام سوالاتم رو از ایشون نمیپرسم و فقط وقتی که بقیه دوستام بلد نباشن از ایشان میپرسم، حالا اگر حس علاقه ای به وجود بیاید اما فقط یه چیز درونی باشه بازم گناه حساب میشه؟ لطفا جوابم رو دقیق بدین چون نمیخوام خدام رو الکی الکی از دست بدم

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

رابطه خواهرانه و برادرانه پیامکی.

با سلام،من یک دختر 18ساله هستم که چند روزی میشه از توی بازی کلن با یک پسر مومن آشنا شدم،اون خیلی اصرار کرد که به عنوان براد قبولش کنم چون هم اون تنهایه هم من،تا الانم چیز شهوتی ای بینمون نبوده و فقط پیام بوده قسم خورده که از حد برادرانش پیش نره و خواهرش باشم،خیلیم غیرتیه،بهم تو کارام تذکر میده مثلا این که دیگه حق ندارم با کسی چت کنم،یا با پسرای خوانوادم گرم بگیرم.لطفا جوابمو سریع بدین،اون همش بهم میگه آبجی منم همش بهش میگم داداش.و فقط قول ما اینه که پیام بدیم بهم حتی نه زنگ زدن.آیا مشکل شرعی داره?

تذکر

خواهر گرامی (ببینید من هم گفتم خواهر)
بعنوان یک پسر خدمتون عرض میکنم گول این حرفها و ادعاها و بازی با کلمات را نخورید و احساساتی نشید.تنهایی را میشه با خیلی چیزها و افراد دیگه پر کرد.پسر مومن با نامحرم طرح دوستی نمیریزه.متاسفانه همه چیز شده لفاظی.شما بعنوان یک دختر سراسر عاطفه و احساس هستید و با نگاه خاص جنس خودتون به این قضیه نگاه میکنید بلکه درستش اینه که از نگاه طرف مقابل دیده بشه.
احیانا با نام دخترانه در همون بازی وارد شدید.اگه اینطوره و اگه با نام پسرونه بودید باز هم میومد طرفتون؟ابدا.
اولا که امثال این بازیها را ترک کنید چون آخرش پشیمونیه.
ثانیا قدر و جایگاه خودتون را بشناسید و حال و آینده‌تون را فدا نکنید.شما قراره مادر بشید و انشاالله یک نسل با برکت تحویل جامعه انسانی بدید،اینها خیالبافی نیست،هدف خلقت شما همین بوده پس هیچ وقت گرد چنین روابطی نگردید.
ثالثا و خصوصا گول همجنسهاتون که چنین رابطه‌هایی را لازمه مدرن بودن و پیشرفته بودن میدونند نخورید.گاهی آدم باید عقب افتاده باشه اما طرز حرکت و تصمیمهای جلو افتاده‌ها را به دقت زیر نظر داشته باشه تا اگه دچار هر خطری شدن و در هر چاله‌ای افتادند به سرعت خودش را از خطر دور کنه. پس آگاهانه عقب افتاده باشید و به این روش و منش افتخار کنید.

پاسخ

مخاطب گرامی، اگر پاسخ بالا را مطالعه کرده باشید، جوابتان داده شده است.
به هر تقدیر ما نیز در اینجا پاسخ خلاصه را برایتان تکرار می کنیم. این نوع رابطه با هر توجیهی از لحاظ شرعی دارای اشکال است و بسیار آسیب زاست. این توجیهات (به عنوان خواهر و برادر، بدون شهوت، کمک به همدیگر برای تقویت ایمان و ...)، همه القائات شیطانی است تا مسیر را برای غوطه ور شدن در گناه آماده کند. اگر به آینده دنیوی و اخروی خود علاقمندید هیچگاه وارد این گونه مسیرهای گناه آلود نشوید. ورود همانا و پشیمانی در آینده همان.

عاشقی

سلام خواهش میکنم جواب سوالم بدید
من عاشق مردی شدم که همسر و بچه داره و اینو بگم که ایشونم همین حس رو به من داره خدای نکرده ما قصد دوستی یا ارتباط بدی رو نداریم قصد ما ازدواجه ولی پدرو مادر من و همسر ایشون این اجازه رو نمیدن ما با کسی اینو در میون نذاشتیم ولی تقریبا مطمئن هستیم کسی اجازه نمیده که ازدواج کنیم ما خیلی سعی کردیم همو فراموش کنیم ولی نمیتونم حتی یک لحظه فراموش کنیم
من حس میکنم بدون اون زندگی برای من معنایی نداره و ما هر دو مذهبی هستیم و نمیتونیم کاری کنیم که به ابرومون لطمه بخوره و نمیتونیم هم دیگرو فراموش کنیم
خواهش میکنم کمکم کنید هر راهی که باشه فقط راه درست من حاضرم برم

همین کار را دوست داری؟

یه سوال ساده: اگه ازدواج کردید و بعدا همین آقا از یک نفر دیگه خوشش اومد و خواست ازدواج کنه شما موافقت میکنی؟
اصلا آیا هیچ وقت به چنین مردی اطمینان داری که دیگه این کار را نکنه حتی اگه روزی هزار بار بگه به شما وفاداره؟

پشيماني

سلام به دوستان
من خودم كسي هستم كه اين ارتباطاتو تجربه كردم كاش ميتونستم تمام تجربه هاي تلخمو در اختيارتئن بگذارم تا شما اين راه سختو نرين من مقيد بودم ولي به قصد ازدواج راه غير ديني رفتم و الان نزديك 40 سالمه ولي عواقب كارام مانع ازدواجم شده بخدا مواظب خودتون باشين بخدا هر چي دين گفته راه نجاته راه منو نرين با ره راست بهتر به عشق و تمام چيزاي دوست داشتني كه تو ذهنتونه و همه فكر ميكنيم در راه راست نيست ميرسين

سلام ببخشید من با پسرخالم چت

سلام ببخشید من با پسرخالم چت میکنم همدیگرو هم دوست داریم ولی چندبار هم بخاطر همین مسایل که اشتباهع بهم زدیم ولی بازم من دلم براش تنگ میشه چیکار کنم !؟میدونم اشتباهه ولی دیگم نمیتونم

پس اگه این کارا گناهه پس از

پس اگه این کارا گناهه پس از کدوم راه همدیگرو بشناسیکه جایز باشه و گناه نشه ؟؟؟؟؟

منم همین سوال را دارم خب من

منم همین سوال را دارم
خب من تو دانشگاه مثلا یه دختری را میبینم و خوشم میاد ولی خیلی چیزا را دربارش نمیدونم . طرز فکرش و ... حتی نظرش را راجع به خودم
به نطرم باید یه مسیر ارتباطی ایی باشه . حضوری خیلی بهتره و مجازی در کنارش باید باشه.
بعدش از نظر خانواده و فرهنگ و... مناسب بودیم به سمت خواستگاری و در جریان قرار دادن خانواده ها رفت
این وسط همون اول که قرار نیست رابطه عاطفی بشه و این فرصت هست که انتخاب عقلانی صورت بگیره
حرفم درست نیست ؟؟؟؟

تذکر

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

سوال

باعرض سلام.ببخشید اگر ما با جنس مخالفمون قبل ازدواج رابطه ای نداشته باشیم. پس چطور طرفمون رو بشناسیم؟!
من دختری هستم وطی چند ماه ارتباط مختصر و نسبتا ساده ای با پسری داشتم از همون اول هم به قصد آشنایی برای ازدواج این ارتباط شکل گرفت. و من به دلیل اینکه به مسائل مذهبی خیلی معتقدم نگذاشتم ارتباطمون فراتر از چارچوب باشه.
تو این مدت هم اخلاق ایشون موردپسند من بود هم اخلاق من مورد پسند ایشون.
گرچه برخی تفاوت های عقیده ای هم داریم.
با وجود همه ی اینا من واقعا نمیدونم باید چکار کنم!
آیا کلا با ایشون رابطمو پایان بدم یا فقط کمی محدودترش کنم تا زمان خواستگاری؟!!
بازم این ارتباطمون گناهه؟!!!

سلام من با يه پسر دوست بودم و

سلام من با يه پسر دوست بودم و فاميل هم بود رابطه تلفني فقط داشتيم تا اينکه به خواستگاريم امد و قسمت نشد که بهم برسيم از نظر شرعي رابطه قبلي که با پسره داشتم جايز نيست ؟من نميدونستم که رابطه تلفني با جنس مخالف حرامه .

پاسخ

مخاطب گرامی، با توبه این گناه بخشیده خواهد شد؛ پس نگران نباشید و سعی کنید دیگر به این نوع روابط آسیب زا ورود پیدا نکنید.

سوال

ببخشید من با فامیلامون که درحالت عادی هم با هم صحبت میکنیم چت میکنم و تو چت هم چیزه خاصی نمیگیم و خیلی معموله آیا این اشکال داره ؟

واقعا ممنون از اطلاعاتتون ان

واقعا ممنون از اطلاعاتتون
ان شاالله موفق باشید

تشکر

با سلام خدمت مدیران سایت.
از تمام کسانی که این سایت رو هدایت میکنند کمال تشکر را دارم.
خدا خیرتون بده. منو که تحت تاثیر قرار داد.
یا علی

سوال

اگه ی کسی تو چت باشه ک متاهل باشه و ب نظر من ادم شناس.میتونم ازش کمک بگیرم و باهاش چت کنم؟من دختری 18 سالم و اون مردی 33 ساله.البته از هدفش مطمین نیستم.اخه ی سری راز ها هس ک نمیتونم با کسی در میون بذارم.ولی ایشون چون منو نمیشناسه میتونم بهش بگم و اهنماییم کنه.البته موقع چت کردن حرفای خنده دارم میزنیم

پاسخ

مخاطب گرامی، توضیحات لازم در پاسخ بالا آمده است. این نوع رابطه، وجه شرعی ندارد و گناه آلود است؛ اگر به فکر آینده دنیایی و اخروی خود هستید بهتر است این نوع روابط را قطع کنید تا آسیب نبینید. فراموش نکنید توجیهاتی که می خواهد راه شرعی را عوض کند و آن را موجه جلوه دهد، از القائات شیطانی است.

درباره این دیدگاه دوستمون راجبه ارتباط تلفنی با جنس مخالف

ببین دوست خوبم . اولا من آشنا یا متخصص دینی نیستم و هر جا به مشکلی شرعی بر بخورم حتما از مرجع تقلیدم تلفنی کمک میگیرم اما سئوال شما یک نوع سفسطه هستش که انسان به خودش میگه وگرنه چه دلیلی میتونه داشته باشه که ما بدونه داشتن احساس غریزه جنسی با جنس مخالفمون ارتباط برقرار کنیم نه اینکه هر نوع ارتباط با جنس مخالف رو اسلام رد کنه . نه اینطور نیست مثلا من به اداره ای مراجع میکنم و کارمند خانم اون اداره مسئولیت کاری رو داره که راجبه اش من بهش مراجعه کردم همچین ملاقاتی با یک جنس مخالف اصلا اشکال نداره .ولی زمانی که من رو ارتباط داشتن با خانمی حساس شدم اینجاست که باید بفهمم نفس سراغم اومده . و تمام توجیحاتی که تو ذهنم برای خودم میگم که کارم رو پیش وجدانم توجیح کنم .قطعا سفسطه هایست که شیطان برای گناه آلود کردن من داره به من میگه .همینکه تو ذهنت مرور کردی و مجبور شدی از صاحب نظران دینی سئوال کنی پس خودت هم شک داشتی که همچین ارتباطی رو دین و شرع بپذیره . من درس دین نخوندم ولی تو این جور مباحث بنده سعی میکنم قبل از اینکه ارتباطی برقرار کنم تو ذهن و منطقم ببینم همچین حقی رو هم میتونم برای خواهرم قائل بشم یا نه؟ اینجوری بهتر به نتیجه میرسیم

..

سلام خب وقتی کسی رو دوس داری باش رابطه تلفنی داری و واقعا قصد ازدواج داری منتها شرایط ازدواج فعلا ندارم و اگه نیت خیری داری بازم گناه است؟ و روایت امده ک پیامبر گفته ک اگه پسری دختر رو خواست باید واسش بگیرن چون اگه این پسره با دختری دیگه ازدواج کرد و این دختره تو ذهنش بمونه اینم گناهه چون دلش یکیو میخواد و با یکی دیگه ازدواج کرده خب اشکال این کجاست

پاسخ

پاسخ شما در متن بالا آمده است؛ با دقت آن را مطالعه کنید.
ازدواج راه ایمن و شرعی دارد که آن، خواستگاری رسمی پسر به همراه خانواده اش از دختر است. پس از این، دختر و پسر می توانند زیر نظر و نظارت خانواده ها، گفتگوهای لازم را داشته باشند تا به شناخت برسند و برای ازدواج تصمیم بگیرند.

چت

اگر انسان در فضای مجازی دوستانی از جنس مخالف پیدا کند و با ایمیل با هم پیام ردو بدل کنند و در این پیام دروغ بگوید یعنی خود را کم سن و سال و بچه معرفی کند و دروغهای دیگر آیا این دروغگویی حرام است ؟

پاسخ

مخاطب گرامی، همانطور که در پاسخ بالا آمده ارتباط عاطفی با جنس مخالف از نظر شرعی اشکال دارد؛ دروغگویی نیز از لحاظ شرعی اشکال دارد.

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
2 + 10 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .